fot. pixabay.com

W RCL pojawił się projekt ustawy ws. zaostrzenia kar za przestępstwa przeciwko środowisku

Wprowadzenie obowiązkowej nawiązki w wysokości od 10 tys. zł do 10 mln zł w przypadku skazania sprawcy za przestępstwo przeciwko środowisku – to jedno z założeń noweli przygotowanej przez resort klimatu i środowiska wraz z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. Projekt opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska konsekwentnie walczy z przestępcami szkodzącymi przyrodzie. Nowela to kolejny krok w kierunku zaostrzenia prawa.

Zgodnie z propozycją, w przypadku skazania sprawcy za przestępstwo przeciwko środowisku, sąd będzie obligatoryjnie zasądzał nawiązkę w wysokości od 10 tys. złotych do 10 mln złotych. Pieniądze będą przekazywane na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kara finansowa ma być dodatkiem do na przykład kary pozbawienia wolności. Pozyskane w ten sposób od przestępców pieniądze, będą mogły zostać przeznaczone na przykład na nowoczesny sprzęt dla służb środowiskowych.

Dotkliwym problemem dla budżetu państwa oraz samorządów jest ponoszenie kosztów utylizacji porzuconych odpadów. Niejednokrotnie obciążenia te wynoszą kilkadziesiąt milionów złotych, stąd tak wysoki górny limit nawiązki – tłumaczy wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba.

– To oczywiście przypadki, które będą dotyczyły sprawcy, który w sposób rażący naruszył prawo, złamał przepisy Kodeksu karnego i Ustawy o odpadach. W takiej sytuacji mamy do czynienia z dużą szkodą dla środowiska. Adekwatną wówczas jest gigantyczna kara finansowa, która będzie wpłacana na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyli instytucji, która może finansować fotopułapki, drony i wspierać działania związane ze wszystkimi aspektami ochrony środowiska. Górna granica zostanie tak bardzo podniesiona, ale jest ona oczywiście decyzją sądu – wskazał Jacek Ozdoba.

Projekt zakłada również pozbawienie wolności za czyn polegający na niszczeniu albo uszkadzaniu na terenie objętym ochroną roślin lub zwierząt powodującym istotną szkodę. Zgodnie z projektem będzie on zagrożony karą pozbawienia wolności od roku do lat 5. Od roku do 10 lat wyniesie kara pozbawienie wolności za zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancją groźna dla człowieka, zwierząt lub roślin.

 

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl