fot. jadwigawisniewska.pl

J. Wiśniewska o przeciwdziałaniu zmianom klimatu: Stawiajmy na sprawiedliwą transformację, bo tylko ona ma sens

Podczas trwającej w Strasburgu sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata poświęcona zmianom klimatycznym i planowi działań UE do 2050 roku. Posłowie dyskutowali nt. długoterminowych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych z Radą i Komisją Europejską, przed głosowaniem nad projektami rezolucji, które dobędzie się w czwartek. W imieniu grupy EKR głos w niej zabrała europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.

„Porozumienie Paryskie wyznacza drogę do czystego środowiska, potrzebujemy strategii opartych na niskoemisyjności” – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

Jak dodała, jest to trudne, ale też stwarza nowe możliwości.

„Musimy stawiać na badania, innowacje, postarać się o odpowiednie finansowanie dla regionów przechodzących transformację klimatyczną, w szczególności dla regionów węglowych, takich jak mój region – Śląsk” – podkreślała polska polityk.

„Mam nadzieję, że inne grupy poprą tekst mojej rezolucji, w której mowa jest o sprawiedliwej transformacji. Transformacji, która nie wyklucza nikogo, nie wyklucza państw członkowskich, które mają bardzo trudny mix energetyczny, bo zdominowany przez węgiel” – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

Jak wyjaśniała europoseł PiS, polski mix energetyczny w 80 proc. opiera się na węglu, podczas gdy francuski zawiera tylko 2 proc. węgla.

„Więc jeśli chcemy czystego środowiska, to dajmy również szansę krajom, które mają mix energetyczny obciążony właśnie węglem. Poprzyjcie poprawkę, mówiącą o sprawiedliwej transformacji, o wsparciu regionów górniczych” – apelowała.

Zdaniem Wiśniewskiej, w przeciwnym razie dyskusje pozostaną jałowe, będą umizgiwaniem się do młodzieży, podkręcaniem ich nastrojów.

„A ja wiem, że młodzież jest mądra i zrozumie, że wykluczenie energetyczne, oznacza biedę, nędzę i bezrobocie. To dlatego Francuzi wychodzą dzisiaj na ulice” – mówiła europoseł.

„Stawiajmy na sprawiedliwą transformację, bo tylko ona ma sens” – dodała Jadwiga Wiśniewska.

RIRM

drukuj