fot. wikipedia

Policjanci zostali wyposażeni w kamery osobiste 

Policjanci w wielu miejscach Polski zostali wyposażeni w kamery osobiste, dzięki czemu mogą rejestrować przebieg interwencji. Zapis z kamer może być użyty jako materiał dowodowy.

Kamery wyglądają całkiem niepozornie. Nie są zbyt duże, ale nagrywają w jakości HD. Zapis z takiego urządzenia pozwoli rozstrzygać sporne sytuacje występujące w trakcie interwencji. W Poznaniu w kamery wyposażono już ponad 260 funkcjonariuszy. 

– Rok temu te kamery były testowane w trzech garnizonach: na Dolnym Śląsku, w Warszawie oraz w Białymstoku. Opinie policjantów używających tych kamerek do rejestracji interwencji były bardzo pochlebne. Stąd też władze policji zdecydowały się na zakup większej ilości tych kamer, które rozdzielane są na poszczególne województwa – mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. 

Zapis z kamer traktowany jest jako materiał dowodowy w postępowaniach karnych. Kamery zakupiono dzięki Programowi Modernizacji Służb Mundurowych. 

– Mikrokamery osobiste, które są instalowane na mundurach policjantów nagrywają obraz od samego początku, od momentu, kiedy są wyjęte z terminala. Te kamery mają zapewnić przede wszystkim transparentność naszych działań – dodaje Andrzej Borowiak. 

Nowy sprzęt otrzymali także niedawno poznańscy strażnicy miejscy. Wzbogacili się o dwa mierniki jakości powietrza. 

– Przede wszystkim sprawy, które nas interesują, które sprawdzamy przy pomocy tych właśnie mierników to zawartość pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 w atmosferze – mówi Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej straży miejskiej.

Dzięki miernikom funkcjonariusze typują rejony, w których prowadzone są kompleksowe kontrole gospodarki odpadami komunalnymi. Strażnicy przypominają, że w ubiegłorocznym sezonie grzewczym podjęli blisko 3000 interwencji. Większość z nich dotyczyła palenia w piecach niewłaściwymi paliwami.

TV Trwam News/RIRM

drukuj