fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Kolejny nabór do Programu Inwestycji Strategicznych

W najbliższych dniach premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić kolejny nabór do Programu Inwestycji Strategicznych – zapowiedział na antenie Polskiego Radia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych.

W pierwszym naborze w ramach Programu Inwestycji Strategicznych do samorządów trafiły 23 mld złotych. Mimo to pojawiają się głosy, że to wciąż za mało.

– Takiego programu jeszcze nigdy nie było w relacjach rząd-samorząd. Takie środki jeszcze nigdy przez 30 lat nie trafiły do samorządów na inwestycje. Dzisiaj, jeżeli ktoś mówi, że to za mało, to robi to ze względu na pobudki polityczne – ocenił wiceminister spraw wewnętrznych.

Już niebawem rozpocznie się drugi nabór, o którym ma poinformować premier Mateusz Morawiecki. Kwota w ramach drugiego naboru nie będzie tak duża, ale porównywalna wobec 23 mld zł – zapowiedział Paweł Szefernaker.

– Jeszcze w tym roku będzie kolejny nabór dla samorządów na inwestycje. Kolejne nabory w kolejnych półroczach przyszłego roku. Środków, które trafią do samorządów, będzie naprawdę bardzo dużo – zapewnił wiceszef resortu.  

W pierwszym naborze z programu skorzystało aż 97 proc. samorządów.

– Cieszę się bardzo, że wielu samorządowców mówi, iż rzeczywiście środki im się bardzo przydadzą, bo to są środki, które pozwalają na realizację inwestycji, jakich nie było przez lata. Tych osób, które krytykują, jest niezwykle mało – zauważył Paweł Szefernaker.  

Pozostałe 3 proc. samorządów nie dostało środków ze względu na przeszacowane wnioski. Ale mają one szanse, by uzyskać wsparcie w drugim naborze – zachęcał samorządowców wiceminister. Program Inwestycji Strategicznych realizowany jest dzięki promesom inwestycyjnym udzielanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie jest bezzwrotne.

 

TV Trwam News

drukuj