fot. PAP/Mateusz Marek

M. Morawiecki: Jeśli pierwsze ukonstytuowane wojewódzkie sejmiki młodzieżowe, a także kilka pierwszych rad powiatowych się zbiorą, chętnie zostanę gościem na takim spotkaniu

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował chęć spotkania z pierwszymi młodzieżowymi sejmikami wojewódzkimi oraz radami gmin i powiatów. Szef rządu wziął udział w uroczystym podpisaniu przez prezydenta nowelizacji przepisów dot. samorządów lokalnych ws. młodzieżowych rad.

„Ustawa umożliwia szersze zaangażowanie młodzieży w sprawy publiczne i społeczne” – powiedział premier. Podkreślił też, że młodzieżowe rady nie będą tylko ciałem konsultacyjnym, ale będą współpracować i współdecydować w procesach społecznych i politycznych.

– Chcę zadeklarować, że jeżeli pierwsze ukonstytuowane wojewódzkie sejmiki młodzieżowe, a także kilka pierwszych rad powiatowych się zbiorą i będą chciały coś przedyskutować, to bardzo chętnie zostanę gościem na takim spotkaniu. Chciałbym przedyskutować z wami najważniejsze problemy młodych ludzi. Czekamy na rady, które będziecie mogli z nami omówić, spierać się i czasami nawet kłócić, bo to jest potrzebne, żeby wypracować najważniejsze rozwiązania – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wśród obszarów potencjalnej współpracy z radami młodzieżowymi premier Mateusz Morawiecki wymieniał m.in. pracę, mieszkalnictwo, klimat i edukację.

Zgodnie z nowelą młodzieżowa rada gminy może zostać utworzona na wniosek m.in. wójta, organizacji pozarządowych, uczniów i studentów szkół oraz uczelni z terenu gminy.

Rada będzie mieć charakter konsultacyjno-doradczy i będzie jej przysługiwać inicjatywa uchwałodawcza. Do jej zadań będzie należeć opiniowanie projektów uchwał oraz udział w opracowaniu i podejmowaniu działań na rzecz młodzieży. Takie same kompetencje będą mieć młodzieżowe rady powiatu i młodzieżowe sejmiki województw.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl