Premier Morawiecki: Musimy z mozołem walczyć o prawdę i pamięć

Musimy z mozołem walczyć o prawdę i pamięć – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu złożył kwiaty przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

W swoim przemówieniu premier Morawiecki wskazywał, że kwatera „Ł” miała być śmietnikiem historii, gdzie w zapomnieniu, odarci z godności mieli leżeć nasi najbardziej wytrwali bohaterowie, którzy rzucili na szalę swój własny los, często też los swoich własnych rodzin. Szef rządu zaznaczył też, że takich miejsc jest w całym kraju więcej.

– Ile jest takich „Łączek”? W samej Warszawie oprócz tego miejsca, oprócz tej kwatery, jest jeszcze Cmentarz Bródnowski, Dolinka Służewiecka, mur pod torami wyścigowymi; są więzienia na Pradze, Mokotowie. To tylko Warszawa. Pomnóżmy to przez całą Polskę, przez wszystkie katownie UB, przez wszystkie miejsca kaźni, gdzie nasi wspaniali bohaterowie – chłopcy i dziewczęta – do ostatniej chwili swoim życiem świadczyli o tym, że nie ma wartości ważniejszych niż wolność, wolna Polska i niepodległość – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ma przypominać o bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963.

Centralne uroczystości rozpoczną się Apelem Pamięci o godz. 18.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych, w tym m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki czy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W czasie uroczystości przewidziane są ich wystąpienia. Po Apelu Pamięci uczestnicy przemaszerują do archikatedry św. Jana, gdzie odbędzie się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych z udziałem Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

RIRM

drukuj