Jerozolima: trwają rozmowy zespołów ds. dialogu prawno-historycznego Polski i Izraela

W Jerozolimie trwają rozmowy zespołów ds. dialogu prawno-historycznego Polski i Izraela. Spotkanie rozpoczęło się przed godz. 14 czasu polskiego. Spodziewam się otwartego, szczerego dialogu między Izraelem, a Polską – powiedział wcześniej dyrektor generalny izraelskiego MSZ Yuval Rotem.

Yuval Rotem, który stoi na czele zespołu powołanego przez stronę izraelską, na wspólnej konferencji z szefem polskiego zespołu ds. dialogu, wiceszefem MSZ Bartoszem Cichockim, zauważył, że nie jest tajemnicą, iż kwestia polskiego prawa odnoszącego się do Holokaustu jest dla Izraela powodem do obaw, podobnie jak dla Żydów na całym świecie.

Musimy się upewnić, że prawda historyczna zostanie zachowana, że nie będzie ograniczeń dla wolności badań naukowych i wolności słowa, i że kwestia penalizacji w tej kwestii zostanie rozwiązana” – oświadczył szef izraelskiego zespołu.

Jak podkreślił, zachowanie pamięci o Holokauście jest kwestią ponad stosunki dwustronne Polski i Izraela, jest kwestią kluczową, która dotyka samej esencji narodu żydowskiego.

Spodziewam się otwartego, przyjaznego, szczerego dialogu między Izraelem a Polską; takiego, jaki powinien nastąpić między przyjaciółmi i sojusznikami” – zaznaczył Yuval Rotem.

Zapowiedział, że przedmiotem rozmów będą też m.in. obawy Izraela dotyczące zaobserwowanego w ostatnim czasie wzrostu zachowań antysemickich.

Uznajemy fakt, że przywództwo Polski wystąpiło przeciwko tym zjawiskom, ale omówimy tę kwestię dalej” – dodał.

Bartosz Cichocki powiedział we wtorek PAP, że polska delegacja oczekuje, iż spotkanie w Jerozolimie rozpocznie proces deeskalacji napięcia pomiędzy Polską a Izraelem.

Oczekujemy, że spotkanie rozpocznie dialog, a zakończy niepotrzebne i często niesprawiedliwe opinie na temat historii relacji polsko-żydowskich” – wskazywał wiceszef polskiego MSZ.

Do rozmów polsko-izraelskich odniósł się także marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak zaznaczył , w relacjach polsko-izraelskich musimy wykazywać umiar, ostrożność i spokój.

My przecież najbardziej straciliśmy na II wojnie światowej, zostaliśmy najbardziej poszkodowanymi dwoma narodami, wiec naprawdę powinniśmy dojść do porozumienia. Jestem przekonany, nawet nie używam słowa liczę, tylko jestem przekonany, że prace tej komisji doprowadzą do dobrych rozwiązań, do wyjaśnienia, przede wszystkim, i do tego, że jedna i druga strona będzie dbała o prawdę oraz jedna i druga strona będzie wykazywała empatię, bo ona jest też bardzo potrzebna” – powiedział Stanisław Karczewski.

Polska delegacja odbędzie też kilka innych spotkań, m.in. w izraelskim MSZ czy w Instytucie Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Wizyta polskiego zespołu w Izraelu potrwa do jutra.

Wchodząca dziś w życie nowela o IPN przewiduje kary za przypisywanie Polsce zbrodni popełnionych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 6 lutego i w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl