fot. PAP/Leszek Szymańsk

Trwa X Kongres Ekonomistów Polskich

W Warszawie rozpoczął się dwudniowy X Kongres Ekonomistów Polskich pod hasłem „Ekonomiści dla rozwoju”. Uczestnicy debatują nad istotą i przyczynami nowych zjawisk w gospodarce światowej, regionalnej i krajowej, z uwzględnieniem wyzwań globalnych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki podczas Kongresu Ekonomistów Polskich wskazywał jak ważna jest jakość instytucji państwowych. Zaznaczył, że powinniśmy „coraz mocniej mówić o symbiozie między państwem a rynkiem”.

– Jak patrzymy na te państwa, które odniosły największy sukces – na Dalekim Wschodzie: Korea, Japonia, Tajwan, Singapur Chiny, ale także w Europie państwa Skandynawskie czy Hiszpania – to cechą charakterystyczną jest to, że potrafiły odnaleźć ten poziom symbiozy. Wspólny mianownik między rynkiem a państwem, a sprawnością instytucji państwowej – zauważył szef polskiego rządu.

Jako przykład symbiozy państwa i ekonomii premier wskazał na Niemcy, które – jak mówił – sprawnie wspierały rynki i swoich przedsiębiorców.

– Siemens wspiera Kruppa, Krupp bierze kredyty w Deutsche Banku, wszyscy latają Lufthansą. A nad wszystkim czuwa państwo niemieckie. Ten model sprawdzał się znakomicie – powiedział premier RP.

Jednocześnie Mateusz Morawiecki wskazał, że obecnie z powodu rosnącego poziomu zadłużenia – zarówno prywatnego, jak i państwowego – państwa wpadają w model państw długu. Dlatego kluczową rolę odgrywa „tutaj polityka fiskalna”.

– Sądzę, że jak patrzymy na poszczególne wskaźniki deficytu budżetowego, długu publicznego, sprawności ściągalności podatków, to nasz rząd odrobił tę lekcję dobrze – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wskazał, że „z jednej strony mamy niezależność instytucji względem siebie. Z drugiej strony – współodpowiedzialność za rozwój gospodarczy”. Powiedział, że to odpowiedzialność związków zawodowych, pracodawców, a także twórców polityki monetarnej i fiskalnej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl