PAP/Artur Reszko

M. Morawiecki: Nie pozwolimy, by na terytorium Polski dostawały się fale nielegalnych migrantów

Nie pozwolimy, by na terytorium Polski dostawały się w sposób nieuprawniony fale migrantów – mówił dziś w Kuźnicy Białostockiej premier Mateusz Morawiecki. Poinformował o budowie ogrodzenia wzdłuż całej granicy polsko-białoruskiej i doposażaniu wojska i straży granicznej w najnowocześniejsze środki techniczne i elektroniczne.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy Białostockiej, szef rządu stwierdził, że napływ nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów na granicy polsko-białoruskiej to zorganizowana akcja ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki.

„Musimy jej dać bardzo zdecydowany odpór. Dlatego wzdłuż całej granicy polsko-białoruskiej stanie ogrodzenie, instalacja zabezpieczająca, specjalne ogrodzenie w wysokości co najmniej 2,5 metra, które będzie jeszcze lepiej zapobiegać przypadkom nielegalnego przekraczania granicy. Wyposażamy wojsko, straż graniczną w dodatkowe środki wyposażenia technicznego, elektronicznego, najlepsze dostępne na świecie” – podkreślił premier.

Zapewnił, że rząd nie pozwoli, by na terytorium Polski dostawały się w sposób nieuprawniony fale migrantów. Dodał, że te osoby dostały za pośrednictwem białoruskich biur turystycznych wizy na Białoruś i według prawa międzynarodowego mają prawo przebywać na terytorium Białorusi.

„W Mińsku znajduje się biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźstwa ONZ. Jeśli ktoś chce po stronie białoruskiej aplikować o status uchodźcy, proszę to zrobić w Mińsku” – wskazał Mateusz Morawiecki.

Dodał, że rząd wspiera wszystkie działania, które prowadzą do stabilności na polskiej granicy. Zaapelował też do polityków opozycji o jedność, solidarność i odpowiedzialność.

„Ten kryzys międzynarodowy wywołany przez Łukaszenkę ma zdestabilizować Unię Europejską. Nie destabilizujcie sytuacji politycznej, sytuacji w UE” – zwrócił się premier do opozycji.

Polska oraz wszystkie kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa, Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy państw: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii stwierdzili, że bieżący kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

W poniedziałek po południu szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się budowa płotu na granicy polsko-białoruskiej.

W Usnarzu Górnym, na granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów; osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Migranci koczujący po białoruskiej stronie nie chcą wracać na Białoruś. Według informacji Straży Granicznej z poniedziałku grupa liczy obecnie 24 osoby.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl