fot. PAP/EPA

Kolejne kraje wyrażają poparcie dla uznania państwowości Palestyny

Norwegia, Hiszpania i Irlandia ogłosiły uznanie Palestyny za państwo. To nagroda za terroryzm – skomentował Izrael. O tym, że państwo palestyńskie powinno zostać utworzone, przekonany jest również prezydent USA, Joe Biden.

10 maja Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych większością głosów przyjęło uchwałę, która stwierdza, że Palestyna kwalifikuje się do pełnego członkostwa w ONZ. W środę premier Norwegii ogłosił, że jego kraj uzna Palestynę za państwo.

To, co dzisiaj ogłaszamy, podkreśla stanowisko Norwegii. Od dawna Palestyńczycy mają fundamentalne i niezależne prawo do własnego państwa. Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy mają prawo do życia w pokoju w swoich państwach – zaznaczył premier Norwegii.

Taką samą decyzję ogłosiła również Hiszpania oraz Irlandia.

– W przyszły wtorek, 28 maja, Hiszpania zatwierdzi na radzie ministrów uznanie Palestyny za państwo – zaznaczył premier Hiszpanii, Pedro Sanchez.

– Jestem przekonany, że w nadchodzących tygodniach kolejne kraje dołączą do nas, podejmując ten ważny krok. Jest to historyczny i ważny dzień dla Irlandii i Palestyny – powiedział premier Irlandii.

Satysfakcji z tej decyzji nie kryją palestyńscy dyplomaci.

Mamy nadzieję, że inne kraje Europy pójdą ich śladem, bo tylko w ten sposób można osiągnąć pokój i stabilność na świecie – wskazał rzecznik przywódcy Palestyny, Nabil Abu Rudeineh.

Pochwala ją również minister spraw zagranicznych Jordanii.

– Bardzo cenimy tę decyzję i uważamy, że jest to niezbędny i ważny krok w odpowiedzi na działania rządu izraelskiego – podkreślił minister spraw zagranicznych Jordanii, Ayman Safadi.

Premier Izraela, Beniamin Netaniahu, stwierdził, że „uznanie państwa palestyńskiego jest nagrodą za terroryzm”. 

Rzecznik izraelskiego rządu wskazał, że uznając niepodległość Palestyny Irlandia, Norwegia i Hiszpania popierają działania Hamasu.

– Irlandia, Norwegia i Hiszpania głośno i wyraźnie mówią Hamasowi, że masakra z 7 października się opłaciła – ocenił rzecznik rządu Izraela, David Mencer.

Konfliktu w Strefie Gazy nie rozwiąże symboliczne uznanie Palestyny za Państwo – wskazał minister spraw zagranicznych Niemiec.

– Do rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie i rozwiązania dwupaństwowego potrzebne są bezpośrednie negocjacje po obu stronach – zwróciła uwagę Annalena Baerbock.

Sceptycznie do rozwiązania dwupaństwowego podchodzą Węgry.

– Węgry nie planują kroków podobnych do tych podjętych przez państwa Europy Zachodniej lub kraje europejskie – podkreślił minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto.

O tym, że potrzebne jest długofalowe stabilne rozwiązanie, mówił minister spraw zagranicznych Polski, Radosław Sikorski.

– Uważamy, że takim stabilnym i długofalowym rozwiązaniem byłoby istnienie dwóch państw – zaznaczył Radosław Sikorski.

O tym, że państwo palestyńskie powinno zostać utworzone, przekonany jest również prezydent USA, Joe Biden. Podkreślił, że powinno to jednak się odbyć w drodze negocjacji, a nie jednostronnego uznania.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl