KNF: system finansowy Polski jednym z najstabilniejszych w Europie

Polski system finansowy jest jednym z najbardziej stabilnych w Europie – poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego, odnosząc się w ten sposób do wyników europejskich stress testów.

Wskazano, że zysk netto sektora bankowego po pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł 3,2 mld zł. Od początku roku fundusze własne banków zwiększyły się o 3,8 proc., tj. do 165,1 mld zł. Wzrósł także poziom średniego współczynnika wypłacalności – do 17,1 proc. na koniec marca bieżącego roku.

Z raportu wynika, że duże europejskie banki są ogólnie odporne na sytuacje kryzysowe. Kilka banków dostało jednak ostrzeżenia.

Raport to pozytywny sygnał dla sektora bankowego i jego funkcjonowania w Polsce – ocenia poseł Gabriela Masłowska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

­- To, że polskie sektor bankowy został oceniony od tej strony pozytywnie przez międzynarodowe instytucje jest dla nas rzeczą optymistyczną. Także dla inwestorów zagranicznych stanowi to większą zachętę do inwestowania w Polsce. Za ostatnie trzy miesiące tego roku zysk sektora bankowego wyniósł ponad 3 mld zł, zwiększyły się fundusze własne o 3,8 proc., zwiększył się także wskaźnik wypłacalności do 17 proc. Są to bardzo dobre symptomy funkcjonowania sektora bankowego w Polsce – komentuje poseł.

Raport obejmuje 51 banków w Unii Europejskiej z 15 państw UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym polski bank PKO BP. Test EBA miał na celu sprawdzenie, jak europejskie banki poradziłyby sobie w sytuacji trwającej trzy lata recesji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl