fot. pixabay.com

Kanada: ponad 155 tys. pracowników administracji publicznej zaczęło strajk

Ponad 155 tys. pracowników administracji publicznej w Kanadzie rozpoczęło w środę strajk. Jest to jeden z największych strajków w historii tego kraju. Jego uczestnikom chodzi o lepsze wynagrodzenia i warunki pracy.

Strajkujący to członkowie Public Service Alliance of Canada (PSAC), związku zawodowego pracowników administracji publicznej, w tym także administracji skarbowej (Canada Revenue Agency), choć w Kanadzie do końca kwietnia trwa składanie rozliczeń podatkowych. W ponad 250 miejscach na terenie Kanady odbywać się będą manifestacje związkowców.

„Mieliśmy nadzieję, że nie będziemy zmuszeni do rozpoczęcia strajku, ale wyczerpaliśmy inne możliwości, by osiągnąć sprawiedliwą umowę” – powiedział cytowany w komunikacie PSAC przewodniczący związku, Chris Aylward.

Zapewnił jednak w mediach, że związkowcy nie zrywają negocjacji i celem jest osiągnięcie porozumienia jak najszybciej.

Stanowisko rządu, przedstawione we wtorek, stwierdza, że oferta dla PSAC była „sprawiedliwa i konkurencyjna”, zaś związkowcy mają żądania, których „nie da się zrealizować i które miałyby poważny wpływ na możliwości zapewniania usług rządu dla Kanadyjczyków”.

W minionych miesiącach media kanadyjskie wskazywały, że np. pracownicy fiskusa domagają się 30 proc. podwyżek rozłożonych na trzy lata, co szeroko było komentowane jako „szalone” żądanie.

Były szef służby publicznej Michael Wernick mówił w rozmowie w telewizji CBC News, że w interesie rządu i związków jest jak najszybsze zakończenie negocjacji. Rząd może przeprowadzić przez parlament ustawę wymuszającą powrót do pracy, ale jest to politycznie ryzykowne.

Strajkujący nie otrzymują wynagrodzeń podczas strajku.

Michael Wernick zwrócił też uwagę, że większość Kanadyjczyków obywa się w załatwianiu swoich spraw bez pomocy pracowników administracji, np. 90 proc. składa rozliczenia podatkowe przez internet.

Po raz pierwszy w historii Kanady pracownicy administracji publicznej strajkowali W 1991 r., gdy rząd m.in. na rok zamroził podwyżki wynagrodzeń. Związkowcy domagali się też poprawy bezpieczeństwa i stabilności pracy. Od 2004 r. w Kanadzie nie było dużych strajków w administracji publicznej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl