K. Łapiński o propozycjach PiS ws. nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz o SN: Kwestia dotycząca procedury przechodzenia sędziów w stan spoczynku budzi zastrzeżenia

Zmiany nie idą w złym kierunku, ale jest pewne zastrzeżenie w kwestii przechodzenia sędziów w stan spoczynku – powiedział minister Krzysztof Łapiński, rzecznik prasowy prezydenta. Na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia polityk odniósł się do propozycji PiS zakładających nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym.  Założenia zmian przedstawił w ubiegły czwartek w Sejmie poseł Marek Ast.

Projekty przewidują m.in. zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów i wprowadzenie obiektywnych kryteriów jako podstawy do wyrażenia zgody na dalsze orzekanie przez sędziego po osiągnięciu wieku 65 lat.

Jak wskazuje Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta RP, właśnie tryb odwoławczy od ewentualnej odmowy w tej sprawie budzi zastrzeżenia Andrzeja Dudy.

Jest zastrzeżenie co do tej jednej kwestii dotyczącej procedury tzw. przechodzenia sędziów sądów powszechnych w stan spoczynku. Mamy tam zapis, że tam sędziowie zwracaliby się po uzyskaniu wieku emerytalnego, jeśli chcieliby pracować ponad to, do pana prezydenta o taka zgodę. Na razie jest to zapisane, że od decyzji prezydenta byłoby tryb, nazwijmy to odwoławczy czy quasi odwoławczy do Krajowej Rady Sądownictwa. Jeżeli już to taka opinia KRS powinna być pierwsza, bo trudno sobie wyobrazić, żeby od decyzji prezydenta w tej sprawie można było się jeszcze odwoływać – podkreśla Krzysztof Łapiński.

W ostatnim czasie podobne stanowisko w sprawie propozycji PiS przedstawił także zastępca szefa Kancelarii Prezydenta minister Paweł Mucha. Ocenił on, że projekty dotyczące sądownictwa zawierają rozwiązania trafne, ale część z nich może budzić wątpliwości konstytucyjne.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl