J. Szyszko: Jakość paliwa i pieców sposobem na walkę ze smogiem

W tym tygodniu rząd zajmie się problemem smogu w naszym kraju. Podczas posiedzenia politycy rozpatrywać będą rekomendacje Komitetu Ekonomicznego, który został zobowiązany do wypracowania rozwiązań.

Poprawa jakości powietrza w naszym kraju wymaga podejścia systemowego – mówił na antenie TV Trwam prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

– Do tego trzeba podejść systemowo, a więc zlikwidować główne przyczyny wzrostu koncentracji pyłów zawieszonych w atmosferze. Po pierwsze, jest to, jakość paliwa. Minister energii ma przygotować specjalne rozporządzenie w sprawie norm na jakość paliwa. To wyeliminuje nam import węgla z Ukrainy, ale spowoduje, że będziemy zużywać polski węgiel. Druga sprawa, to jakość piecy. To zadanie należy do ministra rozwoju. Chodzi o to, by nowe piece miały wydajność nie 8 proc., a 60-70 proc, żeby bardzo często były związane z odnawialnymi źródłami energii – takimi jak biomasa – a także, by węgiel mógł być spalany bardzo efektywnie – zaznaczył prof. Jan Szyszko.

Propozycje w walce ze smogiem przedstawił w sobotę wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zapowiedział m.in. dotacje do kotłów, poprawę termoizolacji budynków i lepszą jakość paliwa.

Nad projektem ustawy antysmogowej pracuje też Platforma Obywatelska. Z koli Polskie Stronnictwo Ludowe ma zaprezentować dziś w Krakowie narodowy program walki ze smogiem.

Posiedzenie rządu związane z problemem smogu odbędzie się we wtorek.

RIRM

drukuj