fot. facebook.com/Dobrzeń jest Wielki

Kierownictwo MSWiA spotka się z protestującymi w Dobrzeniu Wielkim

Kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji spotka się dziś z osobami, które protestowały w Dobrzeniu Wielkim, przeciwko przyłączeniu części gminy do miasta Opola.

Kilkanaście osób od 26 grudnia prowadziło strajk głodowy. W połowie ubiegłego tygodnia zakończyli protest po tym jak otrzymali zaproszenie na rozmowy od szefa MSWiA. Liczą, że rząd wycofa rozporządzenie ws. zmian granic administracyjnych.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński liczy, że uda się wyjaśnić wszystkie kwestie. Zauważa, że duże miasta musza mieć przestrzeń do rozwoju.

– Przesłanki podjęcia tej decyzji były bardzo oczywiste, racjonalne, ta decyzja byłą potrzebna. Jeśli istnieje jednak potrzeba rozmowy o tym, to chcemy się spotkać i wszystko wyjaśnić. Rozwój urbanistyczny tego wymaga. Wszelkie inne skojarzenia wywołały emocje, które wywołały nieuzasadniony protest – mówi Jarosław Zieliński.

Największe kontrowersje wzbudziło odebranie gminie Dobrzeń Wielki terenów uprzemysłowionych, na których znajduje się m.in. elektrownia.

W efekcie gmina od 1 stycznia straciła 40 mln zł. z tytułu podatków. Władze gminy nie przyjęły 10 mln zł, jakie w 2017 r. miasto Opole chciało jej przekazać jako formę rekompensaty.

Protestujący próbowali zmusić rząd do zmiany decyzji organizując wielokrotnie blokady dróg i demonstracje.

RIRM

drukuj