J. M. Jackowski: rekompensaty za wyższe ceny prądu dowodem na konsekwencję działań rządu PiS

Rekompensaty za wyższe ceny prądu to dowód na konsekwencję działań rządu Prawa i Sprawiedliwości – ocenił senator Jan Maria Jackowski. Wypłata rekompensat ma ruszyć już od sierpnia. Ministerstwo Energii doszło do porozumienia w tej sprawie z Komisją Europejską.  

Na mocy ustaleń z Brukselą do końca 2019 roku gospodarstwa domowe, samorządy, małe firmy i szpitale będą miały zamrożone ceny energii elektrycznej.

Większe firmy od 1 lipca zapłacą ceny rynkowe. Przedsiębiorcy będą jednak mogli ubiegać się o rekompensaty w formie pomocy de minimis. Jan Maria Jackowski uważa, że istnieje szansa, aby utrzymać dotychczasowe ceny prądu w przyszłości.

– Przypomnę, że ten wzrost jest przede wszystkim podyktowany decyzjami rządu Donalda Tuska z 2014 roku i zgody na te wysokie kwoty emisyjne CO2, które są dla nas ogromnym zagrożeniem. Natomiast sądzę, że w ramach nowej Komisji Europejskiej i w ramach nowego Parlamentu Europejskiego problem ekologii oczywiście będzie bardzo widoczny, natomiast pewne zrozumienie specyfiki poszczególnych gospodarek będzie większe i nie wykluczam, że tutaj pojawi się pewien margines możliwości utrzymania tych cen energii na dotychczasowym poziomie w przyszłości – mówi Jan Maria Jackowski.

Aby wdrożyć uzgodnienia z KE ws. rekompensat za ceny prądu, Ministerstwo Energii planuje znowelizować obecnie obowiązującą ustawę. Resort ma się tym zająć na posiedzeniu Sejmu w pierwszej połowie czerwca.

Odpowiednie rozporządzenie Ministerstwo Energii ma wydać na początku lipca. Środki na rekompensaty będą pochodziły ze specjalnego funduszu.

RIRM

drukuj