fot. pixabay.com

HiT wchodzi do szkół

Historia i Teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który ma ukazać uczniom najnowsze dzieje i zjawiska zachodzące w społeczeństwie. Przedmiot, a głównie podręcznik przygotowany jako jego merytoryczne wsparcie, stał się celem ataków środowisk lewicowo-liberalnych.

Szkoły ponadpodstawowe rozpoczynają naukę w nowym roku szkolnym bez przedmiotu „wiedza o społeczeństwie”, ale za to z przedmiotem „historia i teraźniejszość”. Tym samym młodzież szkolna ma zapoznać się z najważniejszymi faktami z lat 1945-2015. Pomocą merytoryczną w prowadzeniu przedmiotu jest podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego, który krytykują środowiska lewicowo-liberalne.

– To nie jest debata, to nie ma już nic wspólnego z debatą, to jest atak oparty na kłamstwie, na pomówieniach, na pomyjach wylewanych całymi kubłami na prof. Roszkowskiego, na wydawnictwo, które wydało ten podręcznik tylko dlatego, że piszą o dziejach najnowszych, a dzieje najnowsze nie są łaskawe dla wszystkich, którzy te dzieje kształtowali w okresie PRL-u – akcentował minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Prof. Wojciech Roszkowski po napisaniu i wydaniu podręcznika miał otrzymywać groźby, a wyzwiska stały się codziennością. Włodarze niektórych miast, np. Poznania, nawołują do bojkotu podręcznika.

– Do tych samorządów, zwłaszcza w wielkich miastach mam następujący apel: jeśli Państwo chcecie wchodzić w kompetencje państwa, to bardzo proszę oddać subwencję oświatową w całości i samemu utrzymywać te szkoły – mówił szef resortu edukacji.

Historia i teraźniejszość będzie sukcesywnie wprowadzana w szkołach ponadpodstawowych. Docelowo nauczaniem przedmiotu objęte zostaną klasy I i II liceum ogólnokształcącego, trzy pierwsze klasy technikum oraz klasy pierwsze szkół branżowych pierwszego stopnia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl