fot. pixabay.com

Europejski Zielony Ład zagrożeniem dla polskiej gospodarki

Polacy nie wiedzą, czym jest Europejski Zielony Ład – tak wynika z badania opinii publicznej. Tymczasem polityka forsowana przez Brukselę jest poważnym zagrożeniem dla rodzimej gospodarki i będzie miała wpływ na życie każdego Polaka.

Według badania IBRiS 68 procent mieszkańców Polski nie słyszało o Europejskim Zielonym Ładzie lub słyszało, ale nie wie, co to jest. Postanowiliśmy sami zapytać o to Polaków.

– Nie wiem, czym jest Europejski Zielony Ład – odpowiedział jeden z zapytanych przechodniów.

– Nie wiemy, a powinniśmy? – mówiły zapytane dziewczyny.

– Chodzi o to, żeby energia wytwarzana przez nas była jak najbardziej czysta – dodał inny przechodzień.

Tymczasem Europejski Zielony Ład będzie miał wpływ na każdego Europejczyka. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku poprzez zmiany w prawie wszystkich sferach życia obywateli i funkcjonowania gospodarki oraz rolnictwa. Zmiany nie będą jednak ewolucyjne, tylko rewolucyjne – zauważył ekspert ds. energetyki, dr Robert Wolej.

– Powiedziałbym, że będą to zmiany agresywne, narzucające pewne standardy wszystkim krajom, nie bacząc na poziom rozwoju gospodarczego czy społecznego – wskazał dr Robert Golej.

Unijni urzędnicy sami zmieniają też wcześniej wyznaczone cele. Wspólnota zadeklarowała reedukację emisji gazów cieplarnianych o 55 procent w odniesieniu do 1990 roku. Tymczasem wiceszef Komisji Europejskiej odpowiedzialny za klimat, Frans Timmermans, zapowiedział zwiększenie celu do 57 procent.

Nie pozwólmy powiedzieć, że inwazja Rosji na Ukrainę zabija Europejski Zielony Ład, że jesteśmy w pogoni za gazem. Nie! Europa trzyma kurs, a właściwie przyspieszamy – oświadczył Frans Timmermans.

Unijni urzędnicy zapomnieli jednak o specyfice poszczególnych państw członkowskich – zaznaczył ekonomista, Paweł Dołkowski.

– Gospodarka niemiecka bardzo mocno poszła w kierunku odnawialnych źródeł energii, więc oni są na innym etapie. (…) Natomiast gospodarki Europy Centralnej i Europy Wschodniej są gospodarkami opóźnionymi – zauważył Paweł Dołkowski.

Wojna na Ukrainie doprowadziła do powrotu europejskich gospodarek do węgla i przesunęła w czasie plan dekarbonizacji gospodarek. Nie spodobało się to jednak Brukseli.

– Powiedzmy, że to tylko na trzy lata. Potem poważnie zmieni się nasz miks energetyczny – powiedział Frans Timmermans.

Transformacja musi być sprawiedliwa – apelował o to na szczycie klimatycznym w Egipcie prezydent Andrzej Duda.

– Pamiętajmy, że to transformacja jest dla człowieka, a nie człowiek dla transformacji – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

W polityce klimatycznej powinniśmy się kierować korzyściami dla ludzi, a nie ideologią – wskazał socjolog, dr Jakub Koper.

– Rozwiązania prośrodowiskowe, ekologiczne, są z założenia dobre. Natomiast prasa, internet, telewizja dostarczają nam masę przykładów, że te rozwiązania są o wiele bardziej kosztowne na pierwszym etapie  realizacji, niż później przynoszą pożytku – zwrócił uwagę dr Jakub Koper.

Zielony Ład budzi niepokój rolników, którzy będą musieli ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin o połowę. Dodatkowo rośnie niepewność w sektorze motoryzacyjnym. Bruksela chce, aby od 2035 r. można było rejestrować tylko samochody elektryczne lub wodorowe. W zakresie elektromobilności mamy wiele do zrobienia – powiedział redaktor portalu Energetyka24, Daniel Czyżewski.

– To właśnie stacje ładowania, konkurencyjność cenowa, dostępność metali do produkcji baterii do samochodów elektrycznych – wyliczał Daniel Czyżewski.

W Warszawie firma ElectroMobility Poland ogłosiła, że polskie samochody elektryczne Izera opuszczą fabrykę w 2025 roku. Pojazdy będą produkowane we współpracy z chińskim gigantem motoryzacyjnym.

Transformacja energetyczna jest szansą dla gospodarki na rozwój technologiczny i nowe miejsca pracy. Polska ma duży potencjał w tym zakresie, jednak zbyt restrykcyjne wymagania polityki klimatycznej mogą mieć dramatyczne skutki dla polskiego przemysłu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl