Dżihadyści zapowiadają kolejne ataki w Europie

Dżihadyści zapowiadają kolejne ataki w Europie, tym razem za cel obierają infrastrukturę kolejową, głownie dworce. O sprawie pisze niemiecka prasa.

Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny (BKA) uznał za możliwe ataki dżihadystów na infrastrukturę kolejową – podaje niemiecka gazeta  „Westdeutsche Allgemeine Zeitung”. Policyjni eksperci doszli do takiego wniosku po analizie najnowszych publikacji Al-Kaidy.

Jak podkreśla politolog prof. Grzegorz Rdzanek, w przypadku Niemiec głównym celem będzie transport kolejowy.

– Liczba osób podróżujących koleją jest gigantyczna, więc skryte dostanie się do pociągu i detonacja bomb pociągnęłaby za sobą setki, jeśli nie tysiące ofiar – zaznacza politolog.

Ekspert wskazuje, że w Niemczech jest bardzo dużo dworców i służby nie są w stanie upilnować ich wszystkich. Dworce są raczej otwarte i słabo kontrolowane.

– Atak wymierzony w ludzi podróżujących pociągiem ma też dalsze skutki związane ze zniszczeniem trakcji, wykolejeniem pociągu. Skutki użycia ładunku wybuchowego w pociągu są wielokrotnie większe niż wynikałoby z samego użycia tego ładunku – mówi prof. Rdzanek.

Policji nie są znane konkretne plany zamachów na terenie Niemiec. Za to hiszpańska policja – jak informują media – w maju miała już ostrzeżenia o możliwości ataków terrorystycznych m.in. na la Ramblę w Barcelonie. Hiszpanów miało ostrzec amerykańskie Narodowe Centrum Antyterrorystyczne.  Ale to zlekceważono. Deptak nie był w żaden sposób zabezpieczony i nadal nie jest – mówią mieszkańcy Barcelony

Hiszpańskie władze zwiększają za to ochronę jednego z największych zabytków kraju – Alhambry , warownego zespołu pałacowego w Grenadzie, wzniesionego jeszcze przez Maurów. Obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzihadyści w internecie zapowiedzieli kolejne ataki w Hiszpanii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl