Kerry spotka się z Ławrowem ws. walki z dżihadystami

Sekretarz Stanu USA John Kerry spotka się dziś w stolicy Kataru z Siergiejem Ławrowem, szefem rosyjskiego MSZ. Oficjalnie rozmowa ma dotyczyć możliwego zaangażowania Iranu w walkę z dżihadystami.

Nieoficjalnie może to oznaczać, że dyplomaci będą się starali nakreślić wizję nowego porządku w Syrii, który nie uwzględnia prezydenta Baszara al-Asada – napisał jeden z dzienników.

Zaangażowanie Iranu jest kluczowe, ponieważ jest on największym sojusznikiem Syrii w rejonie; dodatkowo wsparcie przez rząd w Teheranie jest jedną z przyczyn, dla których wojna domowa w Syrii trwa już cztery lata.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, ocenia, że prawdopodobnie rozmowy nie przyniosą formalnego zobowiązania ze strony Iranu.

– Możliwe są pewne ciche, nieformalne porozumienia, gdzie Iran, być może w jakiś poszczególnych operacjach, udzielałby wsparcia. To już byłby wielki postęp. Musimy pamiętać, że między Iranem a Stanami Zjednoczonymi te rozbieżności trwają od trzydziestu kilku lat – od 1979 roku. Tutaj potrzeba jeszcze trochę czasu, współpracy i zaufania, aby zasypać te rowy wykopane kiedyś, w czasie rewolucji islamskiej – mówi Witold Waszczykowski.   

Eksperci wskazują, że chęć do współpracy ws. Syrii na Iranie i Rosji może wymusić słabnąca pozycja prezydenta Al-Asada. Wojska rządowe utraciły na rzecz rebeliantów leżące na północy miasto Idlib, a niedawno ze starożytnej Palmyry wypchnęło je IS.

RIRM

drukuj