USA: D. Trump zawiesza wprowadzenie sankcji wobec Iranu

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podjął decyzję w sprawie Iranu. Po raz kolejny i – jak mówił – po raz ostatni zawiesił wprowadzenie sankcji. Teheran ma 120 dni na to, by zaktualizować porozumienie nuklearne ze światowymi mocarstwami.

W 2015 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zawarł porozumienie nuklearne z Iranem. W zamian za zawieszenie sankcji władze Teheranu miały zrezygnować z prac nad bronią jądrową.

W październiku ubiegłego roku prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Iran nie przestrzega zapisów porozumienia. Zażądał jednocześnie jego modyfikacji pod groźbą ponownego nałożenia sankcji. Ostatecznie jednak zawiesił je na cztery miesiące. To czas, w którym Iran może pójść na ugodę i przyjąć warunki USA. Obecnie Iran musi zostać powiadomiony i wyrazić zgodę na każdą planowaną inspekcję. Prezydent Donald Trump oczekuje zmiany tego zapisu. Jednak władze Teheranu nie zamierzają tego zrobić.

 „Porozumienie nuklearne nie podlega renegocjacjom. Zamiast posługiwać się wymęczoną retoryką, USA muszą same się dostosować do pełnej ugody – tak jak Iran” – napisał na Twitterze Mohammad Dżawad Zarif, minister spraw zagranicznych Iranu.

Zdaniem Mohammada Dżawada Zarifa ostatnia decyzja prezydenta USA to próba podważenia porozumienia. Do utrzymania umowy wzywają jej pozostali sygnatariusze: Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania, Niemcy oraz Unia Europejska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj