PAP/EPA

Dr P. Balcerowski o szczycie klimatycznym COP28: Zmiany powinniśmy prowadzić w sposób mądry, zrównoważony i uwzględniający nasze strategiczne interesy

Warto inwestować w politykę ekologiczną, jednocześnie patrząc na działania tych, którzy głoszą o pilnych zmianach ekologicznych, a niekoniecznie podejmują równoległe działania do tych słów – mówił dr Piotr Balcerowski, wiceprezes Instytutu Staszica, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Dubaju trwa szczyt klimatyczny COP28, na którym podjęto kwestie transformacji klimatycznej. Cały czas głośno mówi się o rezygnacji z paliw kopalnych, aby powstrzymać globalne ocieplenie. Jednak przewodniczący konferencji klimatycznej, Al Jaber, wskazał, że nie ma dowodów naukowych wskazujących, że rezygnacja z paliw kopalnych jest konieczna. Dr Piotr Balcerowski zaznaczył, że do kwestii związanych z odchodzeniem od paliw kopalnych należy podchodzić w sposób zrównoważony.

– Pamiętajmy, że cały świat korzysta z paliw kopalnych. W dalszym ciągu są to dominujące surowce i produkty napędzające wzrost gospodarczy na całym świecie. W naszej polityce energetycznej i polityce względem problemów ekologicznych powinniśmy to uwzględnić, zwłaszcza że w dalszym ciągu posiadamy zasoby węgla brunatnego, który jest stosunkowo tani – podkreślił gość Radia Maryja.

Dodał, że polityka zmiany energetycznej na proekologiczną, która wydaje się być – w długiej perspektywie – polityką potrzebną, powinna uwzględniać strategiczne interesy państwa.

– Zmiany powinniśmy prowadzić w sposób mądry, zrównoważony i uwzględniający nasze strategiczne interesy. Oznacza to zachowanie przez najbliższe lata udziału paliw kopalnych w miksie energetycznym – wskazał wiceprezes Instytutu Staszica.

Dotychczas – jak powiedział – żadne państwo nie zrezygnowało z paliw kopalnych.

– Nawet zachodni sąsiad Polski, który ma dość duży udział elementów OZE – czyli nisko i zero emisyjnych – w miksie energetycznym, nie zdecydował się na odejście od paliw kopalnych. Co więcej, w dalszym ciągu prowadzi rozbudowę kopalni odkrywkowych. Warto inwestować w politykę ekologiczną, jednocześnie patrząc na działania tych, którzy głoszą o pilnych zmianach ekologicznych, a niekoniecznie podejmują równoległe działania do tych słów – zaznaczył dr Piotr Balcerowski.

Na szczycie klimatycznym pojawiła się również kwestia energii atomowej. Prezydent Andrzej Duda wskazał w trakcie konferencji, że „atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii. Przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej”. Wiceprezes Instytutu Staszica podkreślił, że w budowie elektrowni atomowej bardzo ważny jest czas i finansowanie.

– Im krótszy okres budowania elektrowni atomowej, tym większa szansa na tańszą energię. Należy się cieszyć, że spółka Orlen w tak zaawansowany sposób zainteresowała się tymi technologiami – mówił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z dr. Piotrem Balcerowskim w „Aktualnościach dnia” można wysłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl