fot. PAP/EPA

Inauguracja prezydenta Lai Ching-te w Tajwanie

W stolicy Tajwanu, Tajpej, odbyła się inauguracja nowego prezydenta Lai Ching-te, którego Demokratyczna Partia Postępowa (DPP) zwyciężyła w styczniowych wyborach. Pekin odnosi się do Lai nieufnie.

Nowy prezydent został zaprzysiężony w rezydencji głowy państwa w centrum stolicy, przejmując władzę z rąk poprzedniczki Caj Ing-wen, która sprawowała ten urząd przez 8 lat.

Jak zauważają komentatorzy, były to lata ekonomicznego i społecznego rozwoju mimo pandemii COVID-19 i narastających gróźb i presji militarnej ze strony Pekinu, który uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję.

Lai Ching-te przyjął gratulacje od czołowych polityków tajwańskich i przedstawicieli 12 państw, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Jak zaznacza AP, na inauguracji byli też obecni politycy z USA, Japonii i kilku państw europejskich.

Nowy prezydent rozpoczął karierę polityczną od urzędu burmistrza miasta Tajnan na południu wyspy a następnie przez 4 lata był wiceprezydentem za kadencji Caj Ing-wen.

Reuter zauważa, że Lai Ching-te rozpoczyna rządy w trudnej sytuacji wrogości i podejrzeń o „separatyzm” za strony Chin oraz podzielonego parlamentu, w którym ugrupowania opozycyjne wypatrują możliwości rzucenia mu wyzwania.

W ubiegłym tygodniu Pekin oświadczył, że Lai Ching-te będzie musiał wybrać „między pokojowym rozwojem i konfrontacją”. Jak pisze Reuter, oczekuje się, że Lai Ching-te wyrazi gotowość dobrej woli w stosunkach z Chinami kontynentalnymi i wezwie do pokojowego współistnienia.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl