fot. pixabay.com

Korea Płn. zapowiada „wzmocnienie nuklearnego odstraszania”

Pjongjang „podejmie niezbędne posunięcia na rzecz wzmocnienia odstraszania nuklearnego” w odpowiedzi na dokonanie przez USA tzw. subkrytycznego testu nuklearnego – poinformowała agencja KCNA powołując się na północnokoreański MSZ.

„Aby sprostać niestabilności strategicznej w regionie i na całym świecie spowodowanej jednostronnym działaniem USA, jesteśmy zmuszeni rozważyć niezbędne posunięcia na rzecz poprawy ogólnego odstraszania nuklearnego” – głosi komunikat KCNA.

Komunikat nie precyzuje, o jakie konkretnie posunięcia chodzi. Wcześniej Departament Energii USA poinformował, że podległa mu Narodowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego dokonała na poligonie w stanie Nevada tzw. subkrytycznego testu nuklearnego, aby „uzyskać dane potwierdzające wiarygodność i skuteczność głowic nuklearnych”.

Jak zaznaczył Reuter, subkrytyczny test nie oznacza wybuchu nuklearnego i nie wymaga reakcji łańcuchowej rozszczepienia jąder atomów substancji radioaktywnej. USA podpisały układ o zakazie prób nuklearnych i zakończyły takie próby w 1992 roku.

Natomiast Korea Północna dokonała już sześciu podziemnych testów nuklearnych i prawdopodobnie szykuje się do siódmego i jest w związku z tym objęta sankcjami ONZ.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl