fot. PAP/Leszek Szymański

TK wydał orzeczenie ws. przepisów prawa łowieckiego

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy prawa łowieckiego o wyłączeniu odpowiedzialności odszkodowawczej dzierżawców lub zarządców obwodu łowieckiego za szkody wyrządzone w uprawach są zgodne z ustawą zasadniczą.

Pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego skierował Sąd Rejonowy w Pile. Zdaniem pytającego brak jest uzasadnionych podstaw do stworzenia takich ograniczeń bądź wyłączeń.

Sąd ocenił, że mogłyby one prowadzić do naruszenia zasady równości i ochrony własności posiadaczy uszkodzonych upraw lub płodów rolnych.

Trybunał Konstytucyjny nie zgodził się z argumentacją autora pytania prawnego – powiedział Jarosław Wyrembak, sędzia sprawozdawca.

– Trybunał ocenił, że wzgląd na ochronę środowiska – którego beneficjentami są wszyscy obywatele państwa – uzasadnia wprowadzone zróżnicowanie. Trybunał nie zgodził się z sądem pytającym, że ustalone przez prawodawcę ograniczenie narusza istotę prawa do odszkodowania. Ustawodawca nie wykroczył poza konstytucyjnie dopuszczalne ograniczenia praw majątkowych oraz nie naruszył obowiązku ich ochrony w zgodzie z zasadą równości – powiedział sędzia Jarosław Wyrembak.

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego wzgląd na ochronę środowiska, a nie interes dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, powoduje, że państwo tworzy warunki sprzyjające ochronie i prawidłowemu gospodarowaniu zasobami zwierząt dziko żyjących.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Jarosław Wyrembak, przypomniał, że zgodnie z art. 2 Prawa łowieckiego zwierzęta łowne w stanie wolnym należy traktować jako dobro ogólnonarodowe.

Z kolei na 11 grudnia Trybunał Konstytucyjny przełożył ogłoszenie wyroku w sprawie kar finansowych nałożonych na Polskę przez TSUE za ignorowanie orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kopalni Turów. Wniosek skierował Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro.

RIRM

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl