fot. PAP/Marcin Obara

Dr inż. P. Sałek w Radiu Maryja: Nielegalne składowanie odpadów i ich nielegalny przewóz to czynności naganne. Polska wystąpiła, by odpady, które są przypisane do Republiki Federalnej Niemiec, mogły być usunięte

Mamy pewien problem związany z tym, że nie do końca przedstawiciele naszego sąsiada (czyt. Niemiec) chcą pozytywnie podejść do sprawy, stąd była decyzja na poziomie resortu środowiska podjęta przez pana ministra Jacka Ozdobę i panią minister Annę Moskwę, aby z podejściem formalno-prawnym wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział dr inż. Paweł Sałek,  doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej, b. wiceminister środowiska, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Polska złożyła do Komisji Europejskiej skargę na Niemcy za nielegalnie przywiezione odpady. To pierwszy krok postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej – poinformowała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. [czytaj więcej]

 

W opinii publicznej pojawiają się informacje, iż 20 września 2023 roku nastąpi wysłuchanie w siedzibie europejskiej w tej sprawie.

Gość Radia Maryja ocenił, że jest to podejście, które wynika z prawa traktatowego, prawa unijnego.

– Resort środowiska zdecydował się na to, by zgodnie z artykułem 259 TUE wystąpić z pozwem przeciwko Republice Federalnej Niemiec. Zapis stwierdza, że jeżeli dane państwo członkowskie nie przestrzega przepisów traktatowych, to inne państwo członkowskie może podjąć działania sądowe, ale procedura wygląda w ten sposób, że najpierw jest wysłuchanie przed Komisją Europejską. Takie wysłuchanie odbędzie się 20 września. Oznacza to, że procedura z nielegalnym składowaniem odpadów na terenie Polski trwa. Ten problem nie dotyczy tylko odpadów niemieckich. Trzeba pamiętać, że mieliśmy też problem odpadów, które były sprowadzone z Wielkiej Brytanii. W tej sprawie trzeba pochwalić rząd Zjednoczonego Królestwa, że po udowodnieniu przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, iż są to odpady nielegalnie sprowadzone na teren Polski, doszło do tego, że te odpady zostały z Polski zabrane. To jest dobry przykład z Wielkiej Brytanii – zaznaczył dr inż. Paweł Sałek.

Były wiceszef resortu środowiska podkreślił, iż jest rzeczą jasną, że nie chcemy, by Polska stała się śmietnikiem Europy. [więcej]

– Odpady można przewozić. W niektórych procesach (…) są one potrzebne również w Polskich firmach. Natomiast nielegalne składowanie odpadów i nielegalny przewóz odpadów to czynności naganne. Polska wystąpiła o to, by akurat te odpady, które są przypisane do Republiki Federalnej Niemiec,  mogły być usunięte. Mamy pewien problem związany z tym, że nie do końca przedstawiciele naszego sąsiada (czyt. Niemiec) chcą pozytywnie podejść do sprawy, stąd była decyzja na poziomie resortu środowiska podjęta przez pana ministra Jacka Ozdobę i panią minister Annę Moskwę, aby z podejściem formalno-prawnym wystąpić do TSUE. Jednak musi odbyć się spotkanie i wysłuchanie w Komisji Europejskiej – wyjaśnił doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej.

– Procedura wygląda w ten sposób, że do trzech miesięcy Komisja musi wydać opinię w tej sprawie, a następnie skarga ma być skierowana do Trybunału – dodał gość Radia Maryja.

Warto wspomnieć, że w ramach ogólnej gospodarki odpadami w Polsce zostało podjętych wiele działań. Bardzo ważną kwestią jest Baza Danych Odpadowych, której zadaniem jest inwentaryzacja i wspomaganie działań w gospodarce odpadami.

Całą rozmowę z dr. inż. Pawłem Sałkiem w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl