Dr D. Żuchowska w Radiu Maryja o uruchomieniu kierunku lekarskiego w AKSiM: Jest to dla nas ogromna radość, ale też wyzwanie

Po długim okresie starań, które rozpoczęliśmy w zasadzie jeszcze w ubiegłym roku kalendarzowym, a już od marca tego roku akademickiego bardziej intensywnie przygotowywaliśmy ten nowy kierunek, udało się uzyskać pozwolenie ministra edukacji i nauki, ale warto podkreślić, że to pozwolenie było obwarowane spełnieniem wielu warunków. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej je spełniła, tzn. uzyskała pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej dotyczącej spełniania warunków prowadzenia studiów oraz pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia. Jest to dla nas ogromna radość, ale też wyzwanie – powiedziała dr Dorota Żuchowska, profesor oraz dziekan Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu po długich wieloetapowych staraniach oraz spełnieniu wszystkich wymogów będzie kształcić przyszłych lekarzy [czytaj więcej].

Jest to bardzo radosna wiadomość, dlatego że po długim okresie starań, które rozpoczęliśmy w zasadzie jeszcze w ubiegłym roku kalendarzowym, a już od marca tego roku akademickiego bardziej intensywnie przygotowywaliśmy ten nowy kierunek, udało się uzyskać pozwolenie ministra edukacji i nauki, ale warto podkreślić, że to pozwolenie było obwarowane spełnieniem wielu warunków. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej je spełniła, tzn. uzyskała pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej dotyczącej spełniania warunków prowadzenia studiów oraz pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia. Jest to dla nas ogromna radość, ale też wyzwanie – zaznaczyła dr Dorota Żuchowska.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1703800375617143031

Studia na kierunku lekarskim trwają 12 semestrów.

To jest kierunek, który niezależnie od tego, w jakiej uczelni jest podejmowany przez studentów, jest bardzo ściśle związany z opublikowanymi standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza dentysty, farmaceuty itd. To są wytyczne, które każda uczelnia kształcąca na kierunku lekarskim musi spełnić i musi zapewniać jednakową jakość kształcenia, bo często studiujący obawiają się, gdy podejmują studia w jakimś mniejszym ośrodku akademickim czy mniejszej uczelni, a nie na wydziałach lekarskich, które od lat funkcjonują. Trzeba mieć świadomość, że te przedmioty, które są w programie, sposób ich realizacji, baza kształcenia klinicznego, praktyki, one są konieczne do spełnienia przez wszystkie uczelnie prowadzące kształcenie na kierunku lekarskim – wyjaśniła profesor AKSiM.

Jak poinformowała gość Radia Maryja, są to studia skierowane do absolwentów szkół średnich.

Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych. Jeżeli są osoby, które chcą w przyszłości ratować życie i zdrowie, chcą pełnić z pasją powołanie lekarza i mają wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, szczególnie człowieka cierpiącego i potrzebującego pomocy i mają też dużo sił, dlatego że kierunek lekarski jest bardzo wymagającym, jeżeli chodzi o zdobywanie wiedzy, ale też konieczność pogłębiania tej wiedzy, bo trzeba być na bieżąco, jeżeli chodzi o najnowsze doniesienia z zakresu nauk medycznych, które pojawiają się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Takie osoby są na te studia zaproszone – zwróciła uwagę dziekan AKSiM.

Dr Dorota Żuchowska wyjaśniła, że jeżeli zbierze się odpowiednia liczba osób, to kierunek ruszy już od października tego roku.

Mamy limit 60 miejsc. Jeżeli uda się ten limit wypełnić, zdobyć odpowiednią grupę, która chciałaby rozpocząć kształcenie już w tym roku akademickim, to można powiedzieć, że od października rozpoczniemy kształcenie na kierunku lekarskim i mamy nadzieję, że to się uda, dlatego że kontaktowały się z nami przez całe wakacje osoby, które dopytywały o to, kiedy wreszcie będzie decyzja w sprawie kierunku lekarskiego. Najbliższe dni pokażą skuteczność tej rekrutacji i zainteresowanie kandydatów – zaznaczyła.

Jak zauważyła profesor AKSiM, na tym kierunku bardzo ważne są osoby, które będą kształcić przyszłe kadry lekarskie.

Staraliśmy się zapewnić kadrę na najwyższym poziomie. Są to profesorowie z różnych ośrodków akademickich m.in. z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z innych stron Polski. Są to osoby specjalnie dobrane po to, żeby kształcić nie tylko na odpowiednim poziomie, jeżeli chodzi o przekazywanie wiedzy i umiejętności medycznych, ale także, żeby zapewnić profil kształcenia związany z hasłem, które wpisane jest logo naszej uczelni, czyli Fides, Ratio et Patria i mieć wrażliwość na te kwestie etyczne związane z kształceniem przyszłych medyków – podkreśliła.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji dostępne są [tutaj].

Całą rozmowę z dr Dorotą Żuchowską można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl