Dr D. Żuchowska w Radiu Maryja o uruchomieniu kierunku lekarskiego w AKSiM: Jest to dla nas ogromna radość, ale też wyzwanie
Po długim okresie starań, które rozpoczęliśmy w zasadzie jeszcze w ubiegłym roku kalendarzowym, a już od marca tego roku akademickiego bardziej intensywnie przygotowywaliśmy ten nowy kierunek, udało się uzyskać pozwolenie ministra edukacji i nauki, ale warto podkreślić, że to pozwolenie było obwarowane spełnieniem wielu warunków. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej je spełniła, tzn. uzyskała pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej dotyczącej spełniania warunków prowadzenia studiów oraz pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia. Jest to dla nas ogromna radość, ale też wyzwanie – powiedziała dr Dorota Żuchowska, profesor oraz dziekan Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu po długich wieloetapowych staraniach oraz spełnieniu wszystkich wymogów będzie kształcić przyszłych lekarzy [czytaj więcej].
– Jest to bardzo radosna wiadomość, dlatego że po długim okresie starań, które rozpoczęliśmy w zasadzie jeszcze w ubiegłym roku kalendarzowym, a już od marca tego roku akademickiego bardziej intensywnie przygotowywaliśmy ten nowy kierunek, udało się uzyskać pozwolenie ministra edukacji i nauki, ale warto podkreślić, że to pozwolenie było obwarowane spełnieniem wielu warunków. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej je spełniła, tzn. uzyskała pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej dotyczącej spełniania warunków prowadzenia studiów oraz pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia. Jest to dla nas ogromna radość, ale też wyzwanie – zaznaczyła dr Dorota Żuchowska.
https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1703800375617143031
Studia na kierunku lekarskim trwają 12 semestrów.
– To jest kierunek, który niezależnie od tego, w jakiej uczelni jest podejmowany przez studentów, jest bardzo ściśle związany z opublikowanymi standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza dentysty, farmaceuty itd. To są wytyczne, które każda uczelnia kształcąca na kierunku lekarskim musi spełnić i musi zapewniać jednakową jakość kształcenia, bo często studiujący obawiają się, gdy podejmują studia w jakimś mniejszym ośrodku akademickim czy mniejszej uczelni, a nie na wydziałach lekarskich, które od lat funkcjonują. Trzeba mieć świadomość, że te przedmioty, które są w programie, sposób ich realizacji, baza kształcenia klinicznego, praktyki, one są konieczne do spełnienia przez wszystkie uczelnie prowadzące kształcenie na kierunku lekarskim – wyjaśniła profesor AKSiM.
Jak poinformowała gość Radia Maryja, są to studia skierowane do absolwentów szkół średnich.
– Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych. Jeżeli są osoby, które chcą w przyszłości ratować życie i zdrowie, chcą pełnić z pasją powołanie lekarza i mają wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, szczególnie człowieka cierpiącego i potrzebującego pomocy i mają też dużo sił, dlatego że kierunek lekarski jest bardzo wymagającym, jeżeli chodzi o zdobywanie wiedzy, ale też konieczność pogłębiania tej wiedzy, bo trzeba być na bieżąco, jeżeli chodzi o najnowsze doniesienia z zakresu nauk medycznych, które pojawiają się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Takie osoby są na te studia zaproszone – zwróciła uwagę dziekan AKSiM.
Dr Dorota Żuchowska wyjaśniła, że jeżeli zbierze się odpowiednia liczba osób, to kierunek ruszy już od października tego roku.
– Mamy limit 60 miejsc. Jeżeli uda się ten limit wypełnić, zdobyć odpowiednią grupę, która chciałaby rozpocząć kształcenie już w tym roku akademickim, to można powiedzieć, że od października rozpoczniemy kształcenie na kierunku lekarskim i mamy nadzieję, że to się uda, dlatego że kontaktowały się z nami przez całe wakacje osoby, które dopytywały o to, kiedy wreszcie będzie decyzja w sprawie kierunku lekarskiego. Najbliższe dni pokażą skuteczność tej rekrutacji i zainteresowanie kandydatów – zaznaczyła.
Jak zauważyła profesor AKSiM, na tym kierunku bardzo ważne są osoby, które będą kształcić przyszłe kadry lekarskie.
– Staraliśmy się zapewnić kadrę na najwyższym poziomie. Są to profesorowie z różnych ośrodków akademickich m.in. z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z innych stron Polski. Są to osoby specjalnie dobrane po to, żeby kształcić nie tylko na odpowiednim poziomie, jeżeli chodzi o przekazywanie wiedzy i umiejętności medycznych, ale także, żeby zapewnić profil kształcenia związany z hasłem, które wpisane jest logo naszej uczelni, czyli Fides, Ratio et Patria i mieć wrażliwość na te kwestie etyczne związane z kształceniem przyszłych medyków – podkreśliła.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji dostępne są [tutaj].
Całą rozmowę z dr Dorotą Żuchowską można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl