fot. flickr.com

Dojdzie do rozpadu Zjednoczonego Królestwa?

Czy po brexicie czeka nas rozpad Zjednoczonego Królestwa? Taki scenariusz nie jest wykluczony. Secesyjne trendy coraz częściej dają o sobie znać w Szkocji i  Irlandii Północnej.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii to: Anglia, Szkocja, Irlandia Północna oraz Walia. Kraje te tworzą jedno państwo. Prowadzą wspólną politykę zagraniczną, mają jedną armię, tego samego monarchę oraz obowiązują tam te same akty prawne. Jest to jednak państwo bardzo mocno zdecentralizowane – zwraca uwagę dr hab. Tomasz Kubin z Uniwersytetu Śląskiego.

– Szczególnie dużą autonomią cieszy się Szkocja, która pod wieloma względami jest regionem niezależnym od władzy centralnej w Londynie – wyjaśnia dr hab. Tomasz Kubin.

I to właśnie ze Szkocji po wygraniu tam wyborów przez Szkocką Partię Narodową słuchać coraz mocniejsze głosy o secesji.

– Pierwsza Minister po zwycięstwie Szkockiej Partii Narodowej naciska na organizację drugiego referendum. W tej chwili poparcie dla niepodległości Szkocji w tym kraju wynosi 42 procent – zwraca uwagę dr Tomasz Niedokos z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Szkoci już raz głosowali w 2014 roku. Wówczas opowiedzieli się za pozostaniem w Królestwie Wielkiej Brytanii. Teraz wyniki mogą być inne.

– Czynnikiem, który szczególnie mocno wpłynął na wzrost tendencji separatystycznych, szczególnie w odniesieniu do Szkocji, jest wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej – mówi dr hab. Tomasz Kubin.

W Szkocji panują prounijne nastroje. Czy podobny scenariusz może czekać też Irlandię Północną? Możliwe, że połączy się ona z Republiką Irlandii. Z roku na rok zacierają się różnice pomiędzy tymi państwami.

– Katolicy w Irlandii Północnej już nie będą mniejszością, jak to było przez dziesiątki czy setki lat, ale staną się większością, co będzie następnym czynnikiem, który będzie wzmacniał tendencje do zjednoczenia Irlandii Północnej z Republiką Irlandii – zauważa dr hab. Tomasz Kubin.

Jak na razie trudno wyobrazić sobie rozwód Szkocji i Irlandii ze Zjednoczonym Królestwem. Jeśli do niego dojdzie, to kraje zostaną znacznie osłabione.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl