fot. pixabay.com

Sieci handlowe próbują otwierać sklepy w niedziele

Coraz więcej sieci handlowych próbuje omijać prawo i otwierać swoje sklepy w niedziele. Powstrzymać ten proceder chce handlowa „Solidarność”.

W Polsce od 2018 roku obowiązywało ograniczenie handlu w niektóre niedziele. Od roku 2020 zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele.

– Aktualna regulacja stanowi pewien kompromis między potrzebami pracodawców, pracowników, konsumentów i regulatora, czyli rządu. Ustawa zawiera wiele wyłączeń z prowadzenia działalności gospodarczej w niedziele i święta – powiedział dr Michał Tuszyński, ekonomista.

Ustawa zawiera jednak 32 wyjątki mówiące o handlu w niedzielę. Jest to m.in. działalność pocztowa. Z takiego wariantu chce skorzystać m.in. sieć sklepów Kaufland.

„Na rynku handlowym obserwujemy tendencję uruchamiania tego typu działalności, która jednocześnie stwarza możliwość prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe. Uważnie obserwujemy konkurencję oraz trendy i nie zamykamy się na żadne z rozwiązań, które będzie odpowiadać potrzebom naszych klientów” – to wypowiedź członka zarządu Kaufland Polska, Marcina Łojewskiego.

Podobnie planuje postąpić RUCH, który będzie proponował sklepom otwieranie działalności w niedziele.

Szef handlowej „Solidarności”, Alfred Bujara, mówił w wywiadzie dla handelextra.pl, że wie o możliwej współpracy Ruchu z Polomarketem.

„Chcemy się spotkać w tej sprawie z prezesem PKN Orlen, Danielem Obajtkiem, aby przekonać go, że to nie jest dobre rozwiązanie. Jeśli państwowy koncern pomagałby obejść ustawę, która jest powszechnie obowiązująca, byłby to strzał w stopę i rozwalenie przepisów, o które tak długo walczyliśmy” – podkreślał Alfred Bujara.

Ustawa miała zapewnić pracownikom jeden dzień wolny w tygodniu. Pomysł z placówkami pocztowymi odbiera im to prawo. Związkowcy chcą zaproponować nowe zapisy, czyli zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w placówkach pocztowych. Pytanie, jak handel w niedziele wpływa na naszą gospodarkę i czy jego ograniczenie przynosi jakieś straty. Ekonomista Marek Zuber podkreślił, że nie ma on dużego znaczenia dla gospodarki.

– Jakiś wpływ miałoby to na obroty, a tym samym na wzrost gospodarczy, ale to rząd wielkości maksymalnie 1,5 punktu procentowego – powiedział Marek Zuber.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl