fot. PAP/Rafał Guz

Orlen zamierza zainwestować w małe reaktory modułowe

Dla Orlenu małe reaktory modułowe to ważny krok do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej. Ich rolą będzie znaczna redukcja śladu węglowego – powiedział prezes koncernu, Daniel Obajtek.

Mały atom to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla całego polskiego sektora energetycznego. Wdrożenie małych modułowych reaktorów jądrowych sprawi, że gospodarka będzie niskoemisyjna, stabilna i innowacyjna – podkreślił prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

– Dla Grupy Orlen to ważny krok do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej do 2050 roku. Rolą małych reaktorów jądrowych będzie nie tylko dostarczanie energii i ciepła, ale także znaczna redukcja śladu węglowego – wskazał Daniel Obajtek.

Połowa wydatków związanych z budową małych reaktorów modułowych może zostać w Polsce. List intencyjny na dostawy pierwszych reaktorów do naszego kraju podpisały Synthos Green Energy oraz GE Hitachi.

– Wchodząc do spółki z Synthos Green Energy, PKN Orlen przystąpi do tych rozmów. Listy intencyjne standardowo określają chęć współpracy i pozwalają na prowadzenie dalszych rozmów. Oczywiście będziemy dążyć do tego, aby pierwsze reaktory do Polski trafiły jak najszybciej, ale to będzie uzależnione od wielu czynników – oznajmił prezes PKN Orlen.

Spółka z Synthosem może powstać jeszcze w tym miesiącu – powiedział Daniel Obajtek, który dodał, że technologie małych reaktorów jądrowych znajdują się na etapie zaawansowanych pilotaży w osiemnastu krajach.

Prezes Orlenu podkreślił, że energetyka jądrowa będzie coraz tańszym źródłem wytwarzania energii. Szacowany koszt produkcji jednej megawatogodziny energii elektrycznej będzie docelowo o ok. 30 proc. niższy od energii z gazu.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl