fot. PAP/Darek Delmanowicz

Orlen Upstream odkrył kolejne złoże gazu ziemnego w Polsce

Orlen Upstream, spółka z grupy PKN Orlen, odkryła kolejne złoże gazu ziemnego w Polsce – na Podkarpaciu. Odkrycie złoża odwiertem Bystrowice-OU1 było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych – podał koncern.

Według PKN Orlen, zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld metrów sześc. gazu ziemnego wysokometanowego o ponad 98 proc. zawartości metanu.

„Wydobycie ze złoża może trwać ok. 10 lat. Natomiast zasoby geologiczne koncesji PKN Orlen na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld metrów sześc. Dokładne dane będzie można podać po opróbowaniu i przeprowadzeniu testów produkcyjnych wszystkich horyzontów gazonośnych” – podkreślił płocki koncern.

Spółka zapowiedziała jednocześnie, iż „planuje prowadzenie dalszych prac wiertniczych na tej koncesji w najbliższych latach, celem udostępnienia złoża do eksploatacji”.

„Dalszy rozwój segmentu upstream (wydobycie – PAP) to jeden z priorytetów, który jako grupa konsekwentnie realizujemy” – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w środowym komunikacie.

Jak zaznaczył, „zwiększanie poziomu produkcji i wielkości posiadanych zasobów 2P (pewne i prawdopodobne – PAP) korzystnie przełoży się zarówno na wyniki Grupy Orlen, jak i bezpieczeństwo energetyczne kraju”.

„Dlatego będziemy koncentrować się na dobrej jakości aktywach i najbardziej rentownych projektach” – oświadczył szef płockiego koncernu. W jego ocenie, rejon Podkarpacia „należy nadal do bardzo perspektywicznych w obszarze poszukiwań gazu ziemnego w Polsce”. „A sukces poszukiwawczy w Bystrowicach to potwierdza” – dodał Daniel Obajtek.

PKN Orlen podał, że w przypadku Bystrowic to tzw. złoże wielohoryzontowe, „w którym kilka warstw skalnych nasyconych jest wysokometanowym gazem ziemnym”. Spółka dodała, iż odwiert Bystrowice-OU1 realizowany w ramach projektu Miocen.

„W ostatnim tygodniu zakończono prace wiertnicze osiągając głębokość końcową 2165 metrów. Obecnie prowadzone są prace polegające na zamontowaniu uzbrojenia wgłębnego, by prowadzić eksploatację w sposób pozwalający na selektywne udostępnienie dwóch horyzontów jednocześnie” – wyjaśnił PKN Orlen.

Podkreślił jednocześnie, że Bystrowice „to kolejny w tym roku sukces poszukiwawczy, po Wielkopolsce i Kujawach, spółki Orlen Upstream”.

Jak przypomniał PKN Orlen, obecnie w segmencie wydobycia prowadzi on działalność w Polsce oraz Kanadzie.

„Średnie wydobycie Orlen Upstream w II kwartale 2018 r. wyniosło 18 tys. boe/d (baryłek ekwiwalentu na dobę – PAP), a zasoby na koniec 2017 r. zostały oszacowane na poziomie 152 mln boe” – poinformował koncern.

Wspomniał jednocześnie, iż w Polsce Orlen Upstream prowadzi wydobycie wspólnie z PGNiG ze złóż położonych w woj. wielkopolskim, a także przygotowuje się do zagospodarowania złóż na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

„PKN Orlen prowadząc poszukiwania węglowodorów wpisuje się w politykę zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego kraju” – podkreślił płocki koncern.

Działający od 2006 r. Orlen Upstream – spółka, w której PKN Orlen ma 100 proc. udziałów – to podmiot powołany do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.

PAP/RIRM

drukuj