By Photo: Harris & Ewingcolor: Oldphotosincolor - Ten image pochodzący z zasobów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, oddziału Prints and Photographs division jest dostępny pod numerem cph.3c35372.Ten szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć się więcej zajrzyj na stronę Commons:Licencja., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26665649

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Przedstawicielki tzw. strajku kobiet nie znają elementarnej historii Polski – Narodowa Demokracja Romana Dmowskiego wprowadziła prawa wyborcze dla kobiet

Roman Dmowski stał na czele Narodowej Demokracji, największego ugrupowania politycznego w parlamencie tuż po odzyskaniu niepodległości. Wtedy w Sejmie była bardzo liczna reprezentacja kobiet. Najwięcej parlamentarzystek było w klubie Romana Dmowskiego. To właśnie środowisko narodowo-demokratyczne ukształtowało tzw. konstytucję marcową, która wprowadzała prawa wyborcze dla kobiet. Przedstawicielki tzw. strajku kobiet zapewne tego faktu nie znają, podobnie jak elementarnej historii Polski – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, członek Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam. 

Od wielu lat trwa nagonka ze strony środowisk lewicowo-liberalnych na to, co polskie, patriotyczne, narodowe, katolickie. Ostatnim przykładem jest próba zmiany nazwy ronda im. Romana Dmowskiego na rondo Praw Kobiet.

– Od chwili upadku systemu komunistycznego trwa walka ze strony środowisk kosmopolitycznych. Nie jest to więc zaskoczeniem. Natomiast nie sądziłem, że warszawscy radni zdecydują się na przyjęcie petycji, która została zainspirowana przez środowiska skrajnie lewicowe. (…) Roman Dmowski ma swoje miejsce w historii. To jeden z najwybitniejszych Polaków. Chodzi więc o obronę naszej godności, tradycji i pamięci historycznej – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

Rafał Trzaskowski mówił, żeby z tego działania nie robić wojny ideologicznej. Według niego nie chodzi o Romana Dmowskiego, a o ważne wydarzenie w życiu społecznym, jakim było odebranie prawa do tzw. aborcji.

– To potwierdza, że za działaniami warszawskiego ratusza stoją względy ideologiczne. One są formułowane przez środowiska skrajnie lewicowe. (…) Upamiętnianie tzw. strajku kobiet, czyli wulgaryzmów z ulic Warszawy i aktów wandalizmów związanych z atakami na obiekty sakralne, jest czymś zupełnie niezrozumiałym. To rzecz pokazująca nihilizm ideowy tych środowisk. Natomiast nie ma tu żadnej dyskusji merytorycznej – zaznaczył gość TV Trwam.

Dr Krzysztof Kawęcki przypomniał, że „Roman Dmowski stał na czele Narodowej Demokracji, największego ugrupowania politycznego w parlamencie tuż po odzyskaniu niepodległości. To właśnie środowisko narodowo-demokratyczne ukształtowało tzw. konstytucję marcową”.

– W Sejmie zdominowanym przez Narodową Demokrację była bardzo liczna reprezentacja kobiet. Najwięcej parlamentarzystek było właśnie w klubie Romana Dmowskiego. Ich aktywność w pracach ustawodawczych była znacząca. (…) Konstytucja marcowa wprowadzała prawa wyborcze dla kobiet. Polska była jednym z pierwszych państw, gdzie zostało to zrobione. Wiele innych krajów Europy Zachodniej zrobiły to dopiero po II wojnie światowej. Przedstawicielki tzw. strajku kobiet zapewne tego faktu nie znają, podobnie jak elementarnej historii Polski. Tego typu działaniami wykluczają się one z polskości – zaznaczył członek Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl