fot. PAP/Wojtek Jargiło

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Jeśli mamy do czynienia ze stanem wojny hybrydowej, którego narzędziem są imigranci, to oczywiście zasadność wprowadzenia stanu wyjątkowego jest absolutnie konieczna

Według szacunków na terenie Białorusi może przebywać ok. 10 tys. imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Większość z tych osób to Irakijczycy, Syryjczycy. Tylko wczoraj Straż Graniczna odnotowała 110 prób nielegalnego przekroczenia granicy, a więc jeśli mamy do czynienia ze stanem wojny hybrydowej, którego narzędziem są imigranci, to oczywiście zasadność wprowadzenia stanu wyjątkowego jest absolutnie konieczna – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki, politolog i historyk, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzono na granicy polsko-białoruskiej stan wyjątkowy [więcej]. Jak zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki, decyzja ta jest słuszna.

– Pamiętajmy, że wkrótce rozpoczynają się wielkie cykliczne manewry wojskowe z udziałem wojsk Federacji Rosyjskiej, Białorusi, ale także innych państw pod nazwą „ZAPAD 2021” i tutaj trzeba być czujnym i przygotowanym na różne, być może nawet nieświadome wydarzenia, a być może prowokacje – dodał.  

Unia Europejska również popiera działania Polski.

– Komisja Europejska i przedstawiciele państw unijnych doskonale zdają sobie sprawę, że granica Polski to jest również granica UE, stąd są zainteresowani tym, żeby ta granica była szczelnie strzeżona, bo inaczej po prostu ta fala imigrantów dotknie również wkrótce państwa zachodnie, w pierwszej kolejności Niemcy, i myślę, że nie chcą powtórzenia sytuacji kryzysowej z 2015 roku – wskazał politolog.

Jak zauważył gość „Aktualności dnia”, „Rosja nie musi wykonywać działań dezinformacyjnych, gdyż wykonują ją niektórzy harcownicy polityczni z KO, z Lewicy”.

Podejmują oni bardzo nieodpowiedzialne, ale przemyślane przez nich akcje, np. próby forsowania kordonu Straży Granicznej, fotografowania funkcjonariuszy SG i Wojska Polskiego czy też przecinania zasieków chroniących przed imigrantami oraz ubliżania żołnierzom WP. Jeśli przyjmiemy, a chyba tutaj nie ma wątpliwości, że nie mamy do czynienia z jakimś kryzysem migracyjnym, tylko po prostu z sprowokowaną, wytworzoną przez Łukaszenkę akcją, to wprowadzenie stanu wyjątkowego jest absolutnie słuszne – dodał.

Dr Krzysztof Kawęcki wskazał na zasadność wprowadzenia stanu wyjątkowego.

– Według szacunków na terenie Białorusi może przebywać ok. 10 tys. imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Większość z tych osób to Irakijczycy, Syryjczycy. Tylko wczoraj Straż Graniczna odnotowała 110 prób nielegalnego przekroczenia granicy, a więc jeśli mamy do czynienia ze stanem wojny hybrydowej, którego narzędziem są imigranci, to oczywiście zasadność wprowadzenia stanu wyjątkowego jest absolutnie konieczna – ocenił historyk.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego to jest bariera dla nielegalnej imigracji – stwierdził gość „Aktualności dnia”.

Natomiast nie ma przecież przeszkód, żeby zgodnie z prawem, z procedurami migranci mogli przekraczać pewne granice i nawet ubiegać się np. o status uchodźcy, jeśli im taki przysługuje, a zatem to jest po prostu próba normalizowania sytuacji, która jest w tej chwili sytuacją zupełnie kuriozalną, sztucznie wytworzoną przez Łukaszenkę – wyjaśnił.

Całą rozmowę z dr Krzysztofem Kawęckim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj