fot. twitter.com/Straz_Graniczna

SG: 3 osoby zatrzymane za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy

Funkcjonariusze SG zatrzymali minionej doby 3 osoby za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Łącznie przewozili 11 osób, które wbrew przepisom przedostały się z Litwy do Polski – mówiła rzecznik Straży Granicznej, ppor. Anna Michalska.

Jak podała rzecznik Służby Granicznej, do zatrzymań doszło minionej doby w powiecie sejneńskim i w okolicach Augustowa. Zatrzymani kierowcy przewozili osoby, które wcześniej nielegalnie przekroczyły granicę z Litwy do Polski.

„Jeden z zatrzymanych przez nas pomocników to był bezpaństwowiec zamieszkały na Łotwie. Wiózł czterech obywateli Iraku. Natomiast dwóch kolejnych pomocników zatrzymaliśmy wspólnie z policją. Było to dwóch obywateli Ukrainy. Jeden z nich wiózł czterech obywateli Afganistanu, a drugi trzech obywateli Afganistanu” – przekazała ppor. Anna Michalska.

Jeden z Ukraińców posiadał polską kartę pobytu, a drugi był w trakcie ubiegania się o pobyt czasowy w Polsce.

Jak dodała rzecznik Straży Granicznej, osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę z Litwy do Polski, prawdopodobnie zostaną przekazane w ramach umowy readmisji stronie litewskiej.

Za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy grozi do 8 lat więzienia.

„W przypadku cudzoziemców to jest deportacja z terytorium naszego kraju, łącznie z zakazem wjazdu do Polski i strefy Schengen nawet na okres 5 lat” – dodała ppor. Anna Michalska.

PAP

drukuj