fot. Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Screen2 z polskiej Wikipedii - Na Commons przeniósł z pl.wikipedia użytkownik Pjahr z pomocą narzędzia CommonsHelper., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9552879

Wlk. Brytania: Odznaczenie dla jednego z ostatnich lotników Polskich Sił Powietrznych

102-letni John Franklin (Mieczysław Frąckiewicz), jeden z ostatnich mieszkających w Wielkiej Brytanii członków Polskich Sił Powietrznych, z okazji Narodowego Dnia Niepodległości zostanie w piątek odznaczony w Ambasadzie RP w Londynie medalem Pro Patria.

Oprócz niego uhonorowane zostaną trzy inne osoby. Krzyżem Zesłańców Sybiru odznaczony zostanie Władysław Popławski, który w czasie II wojny światowej trafił na Syberię, Krzyżem Wolności i Solidarności – Maciej Szmigiel, działacz opozycji demokratycznej z lat 80., a medalem Bene Merito – poeta i dramatopisarz Edmund Matyjaszek.

Franklin, który przybył do Wielkiej Brytanii w 1940 r. i latał w polskim Dywizjonie 304, w zeszłym tygodniu obchodził 102. urodziny, ale dopiero dwa lata temu poznał swoją prawdziwą datę urodzenia i dowiedział się, że jest o dwa lata starszy niż wynikało z dokumentów. Jego wszystkie dokumenty zostały zniszczone w czasie niemieckiego bombardowania miejscowości Sopoćkinie, a w nowo wyrobionych jako datę urodzenia wpisano 7 listopada 1921 r. Franklin podejrzewał, że ta data jest niewłaściwa, ale dopiero dwa lata temu, na krótko przed tym, gdy miał obchodzić 98. urodziny, udało się ustalić prawdziwą datę – 3 listopada 1919 r., co oznaczało, że były to setne urodziny. Historię tę opisał wówczas dziennik „Daily Mirror”.

W Dywizjonie 304 służył jako radiooperator. Pierwszy lot bojowy, w którym uczestniczył, miał miejsce 21 sierpnia 1944 r., a do końca wojny brał udział w 26. Wbrew pojawiającym się w niektórych źródłach internetowych informacjom, nie jest on jednak ostatnim mieszkającym w Wielkiej Brytanii członkiem Polskich Sił Powietrznych.

Wręczenie odznaczeń będzie miało miejsce podczas przyjęcia z Okazji Narodowego Dnia Niepodległości, które odbędzie się w Ambasadzie RP w piątek wieczorem.

Oprócz tego w ten weekend uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbywają się też w innych miejscach. Od czwartku do piątku w Ognisku Polskim w Londynie, najstarszym w brytyjskiej stolicy klubie polskim, prezentowana jest wystawa „Polskie Symbole Narodowe”. Z kolei Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii obchody Święta Niepodległości organizuje w niedzielę. Tego dnia w południe w londyńskim kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny, a następnie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) wykonane zostaną utwory Ignacego Jana Paderewskiego, odbędzie się wykład prof. Normana Daviesa i występy polonijnego zespołu Mazury oraz dzieci z polskich szkół w Wielkiej Brytanii.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl