Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Wielkiej Brytanii

Polacy w Wielkiej Brytanii wzięli w niedzielę udział w uroczystościach poświęconych szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od porannego składania wieńców pod pomnikiem katyńskim na położonym w zachodnim Londynie cmentarzu Gunnersbury. Wzięło w nich udział około 80 osób. Odsłonięty w 1976 roku obelisk był pierwszym w Europie Zachodniej miejscem pamięci o polskich jeńcach wojennych zamordowanych w ZSRR. Podczas ceremonii odśpiewano hymn Polski i odczytano listę ofiar katastrofy smoleńskiej.

Centralnym punktem obchodów była Msza św. w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, którego proboszczem był ksiądz Bronisław Gostomski, jedna z ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154M. Ponad 300 wiernych, w tym ambasador RP w Wielkiej Brytanii Witold Sobków, modliło się za dusze osób, które zginęły w katastrofie samolotu.

Po południu kilkadziesiąt osób przyszło złożyć hołd ofiarom katastrofy pod budynek ambasady Polski w Londynie, gdzie ponownie odczytano listę pasażerów tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 roku oraz złożono okolicznościowy wieniec.

PAP/RIRM

drukuj