Ks. abp Głódź: lot smoleński wciąż trwa

W gdańskiej Bazylice Mariackiej odprawiona została Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Eucharystii przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Lot smoleński wciąż trwa – podkreślał metropolita gdański.

W tym smoleńskim locie, który trwa od 6 lat uczestniczy cała ojczyzna; to rodacy rozsiani po świecie, rodziny ofiar – wskazał ks. arcybiskup.

– Uczestniczy w nim także Pomorze Gdańskie i Gdańsk, i my tu otaczający Ołtarz Eucharystyczny w Bazylice Mariackiej. Przyprowadziła nas pamięć i miłość do naszych synów i braci – powiedział metropolita gdański.

W czasie homilii ks. abp Głódź przypomniał o próbach „zasypywania pamięci” o katastrofie smoleńskiej.

Znana to prawda, że narody, które tracą pamięć, tracą życie, obumierają, karleją, a rozpoczął się w tym okresie (tego nasze pokolenie doświadczyło i wielu z nas tu obecnych) proceder zasypywania pamięci o smoleńskiej tragedii, prześmiewczy rechot z kabaretowych kalamburów, żartów, prostackiej kpiny. Powie ktoś; to był margines. Ale to była ciemna plama nihilistycznych postaw, skrajnych zachowań. Przecież nikt nie zadysponował, aby siły porządkowe ochroniły obrońców krzyża z przed Pałacu Prezydenckiego przed agresją wulgarnych napastników, których nazwiska dziś znamy. Przecież ktoś skierował do akcji śmieciarki sprzątające z pośpiechem wiosenne rozkwitłe tulipany rozłożone na ulicznych krawężnikach w rocznicę przywiezienia do pałacu prezydenckiej trumny. Można mnożyć oschłości serca, zgasłego sumienia. I z rozmysłem wtedy przekreślona została wielka szansa integracji polskiej wspólnoty na płaszczyźnie wyjaśnienia przyczyn tragedii smoleńskiej i ich okoliczności. Tych, którzy się o to upominali, nazwano „sektą”, a przecież, bracia i siostry, jesteśmy wspólnotą wiary – zaznaczał ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Gdańska Eucharystia wpisała się w obchody szóstej rocznicy tragedii smoleńskiej. Msze św. i uroczystości ku pamięci ofiar odbywają się dziś w całej Polsce.

 

 


Całość homilia ks. abp. Sławoja Leszka Głódźia [zobacz

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj