fot. R. Sobkowicz

Posłowie PiS w PE upominają się o zwrot wraku Tu-154M

W rezolucji PE na temat relacji UERosja może znaleźć się apel do rosyjskich władz o zwrot Polsce wraku Tu154M. Chcą tego europosłowie PiS.

Litewski europoseł Gabrielius Landsbergis, autor projektu raportu PE, powiedział, że jest gotów poprzeć poprawkę do swojego raportu, która wprowadzałaby taki zapis.

Poprawka zgłoszona przez europosłów PiS zawiera także apel o bezstronne międzynarodowe śledztwo ws. przyczyn katastrofy – mówi europoseł PiS Ryszard Legutko.

Jeśli chodzi o apel o zwrot wraku i czarnych skrzynek, to PO nie będzie się temu opierała, bo nie opierała się już wcześniej, po wystąpieniu obecnego ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny. Natomiast użyje wszelkich środków, aby nie dopuścić do jakiejkolwiek wzmianki na temat międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej – powiedział europoseł Ryszard Legutko.  

Raport ma być głosowany 11 maja w Komisji Spraw Zagranicznych PE, a w czerwcu na sesji plenarnej europarlamentu. Po raz pierwszy PE odniósł się do sprawy wraku Tu-154M w przyjętej w marcu rezolucji dot. zabójstwa Borysa Niemcowa i stanu demokracji w Rosji.

W preambule dokumentu przypomniano, że pomimo licznych wezwań władze rosyjskie odmawiają zwrócenia Polsce wraku i czarnych skrzynek samolotu rządowego Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r.

RIRM

drukuj