fot. R. Sobkowicz

Federowicz: Wrak to ważny dowód w sprawie katastrofy

Wrak tupolewa to przede wszystkim dowód w sprawie, a nie tylko symbol – mówi dr Dariusz Fedorowicz. Brat śp. tłumacza prezydenckiego Aleksandra Fedorowicza odniósł się do słów ambasador Rzeczpospolitej w Moskwie.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w wywiadzie dla agencji „Ria Novosti” zwróciła się z apelem do władz w Moskwie o zwrot wraku Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Ambasador stwierdziła, że „dla polskiego społeczeństwa symboliczne znaczenie ma to, aby samolot, w którym rozegrała się tragedia, wrócił do Polski”.

Dr Dariusz Fedorowicz podkreśla, że w cywilizowanym świecie w przypadku katastrof lotniczych czy zwykłych wypadów należy przeprowadzać wyjątkowo drobiazgowe badania. Obawia się pomysłów np. przetopienia wraku na statuę czy pomnik.

– Każdy sąd na całym świecie przyzna, że oryginalny materiał dowodowy, oryginalne ekspertyzy wykonane na miejscu są bezcenne. Z całą pewnością nie tylko wartość sentymentalna, nie tylko pewien rodzaj relikwii, i to oczywiście też, ale to jest na miejscu drugim, bądź kolejnym z rzędu, na pewno nie najważniejszym – zaznacza Dariusz Federowicz.

W przyszłym roku minie 5 lat od katastrofy rządowego tupolewa pod Smoleńskiem. Naczelna prokuratura wojskowa prowadząca śledztwo ws. katastrofy przedłużyła je do 10 kwietnia 2015 roku.

RIRM

drukuj