W Lutomiersku odsłonięto tablicę ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej

W asyście honorowej żołnierzy z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku odsłonięto w niedzielę w Lutomiersku (Łódzkie) tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Umieszczono ją na Pomniku Katyńskim poświęconym oficerom pomordowanym na Wschodzie.

„W przeddzień siódmej rocznicy katastrofy smoleńskiej oddajemy hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce oraz tym, którzy z nimi zginęli. Byli wśród nich: ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódców wszystkich rodzajów sił zbrojnych, pracownicy kancelarii prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych, harcerstwa, Rodzin Katyńskich oraz oficerowie BOR i członkowie załogi. Była to najtragiczniejsza katastrofa w historii III Rzeczypospolitej” – podkreślił wójt gminy Lutomiersk Tadeusz Borkowski.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła Msza św. w pobliskim kościele. W 2009 r. z inicjatywy księży salezjanów w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń – Ocalić od Zapomnienia” wzniesiono na salezjańskim cmentarzu pomnik i posadzono dęby pamięci poświęcone pomordowanym na Wschodzie: gen. brygady Kazimierzowi Burczakowi, gen. brygady Feliksowi Huskowskiemu, gen bryg. Lucjanowi Janiszewskiemu, gen. brygady Janowi Janiszewskiemu oraz gen. Edwardowi Jarocińskiemu.

„W tamtej uroczystości poświęcenia pomnika wziął udział m.in. ksiądz prałat Roman Indrzejczyk, kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Od kilku lat jest to miejsce pamięci dla całej gminy, gdzie składane są wiązanki z okazji świąt państwowych” – dodał wójt.

Obok tablic upamiętniających oficerów zamordowanych w Charkowie i Katyniu odsłonięto kolejną z napisem:

„W hołdzie prezydentowi Rzeczypospolitej Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii oraz pozostałym 94 członkom delegacji, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy mordu NKWD na oficerach w Katyniu”.

„Niech ta tablica i to miejsce na zawsze pozostanie miejscem czci i wspomnień, dowodem na to, że pamiętamy o swojej historii, o ludziach zasłużonych dla budowania wolnej Polski i demokratycznego państwa. Niech to szczególne miejsce łączy nas wszystkich i skłania do modlitwy, refleksji, pamięci o tragicznie zmarłych. Cześć ich pamięci!” – powiedział Tadeusz Borkowski.

W czasie uroczystości odczytano apel pamięci poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Żołnierze oddali salwę honorową.

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginęło 96 osób – w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka – udających się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W sprawie katastrofy wciąż toczy się śledztwo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl