W Katyniu 11. Marsz Pamięci z udziałem młodzieży polskiej i rosyjskiej

W Katyniu młodzież z Polski i Rosji wzięła w niedzielę udział we wspólnym 11. Marszu Pamięci, czcząc w ten sposób pamięć polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Polscy uczniowie w sobotę złożyli także hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

W niedzielnym marszu uczestniczyło blisko 140 uczniów z liceów i gimnazjów Poznania i Wielkopolski. Ze strony rosyjskiej uczestnikami marszu było około 50 uczniów Korpusu Kadetów i Szkoły nr 8 w Smoleńsku, gdzie prowadzona jest nauka języka polskiego. Marsz rozpoczął się na stacji kolejowej Gniezdowo.

„Stacja Gniezdowo jest symbolem tragedii katyńskiej, tutaj się kończyła droga polskich oficerów” – wskazał Karol Seifert z władz poznańskiego Stowarzyszenia Memoramus.

Z tej stacji polscy oficerowie byli przewożeni samochodami więziennymi do Lasu Katyńskiego. Uczestnicy Marszu Pamięci przeszli kolumną tę około trzykilometrową trasę.

Następnie na terenie Zespołu Memorialnego w Katyniu odbyła się uroczystość; oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, a także tysiącom ofiar represji stalinowskich, które spoczywają w rosyjskiej części nekropolii. Głos zabrała wielkopolska kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska, przedstawiciele młodzieży rosyjskiej i polskiej. Złożono kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym i w rosyjskiej części Zespołu Memorialnego.

Organizatorem corocznych spotkań młodzieży z Wielkopolski i Smoleńska jest Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem Memoramus, a zainicjował je Wincenty Dowojna, syn zamordowanego w Katyniu oficera. Przedsięwzięcie udaje się od tylu lat realizować, bo działaczom poznańskiego stowarzyszenia „zależy na tym, aby prawda o Katyniu nie zginęła, by można było pokazać młodzieży wielopokoleniową walkę o prawdę; pokazać to, że ze złem trzeba walczyć” – powiedział Seifert.

Jak zauważył, chodzi o to, by młodzi ludzie wiedzieli, „po której stronie należy stanąć” w tej walce, a przy tym również – by mogli „poznać inną kulturę, inne środowisko, poznać Polaków, którzy mieszkają w Smoleńsku i zobaczyć, że żyjąc z daleka od Polski można zachować polskość, być Polakiem, cenić polskie wartości”.

Przed niedzielnymi uroczystościami polska młodzież w sobotę rano odwiedziła miejsce katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego – lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku. W tym miejscu odmówiono modlitwę i oddano hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

W sobotę uczniowie z Wielkopolski zwiedzali miasto, m.in. spotkali się ze smoleńską wspólnotą katolicką i wzięli udział we wspólnym koncercie z rosyjskimi uczniami i młodzieżą z Domu Polskiego w Smoleńsku. Polscy uczestnicy Marszu Pamięci tego dnia zwiedzili również Zespół Memorialny w Katyniu i wzięli udział we mszy świętej na Polskim Cmentarzu Wojennym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl