NFZ obniżył o 104 zł cenę za operację zaćmy

Eksperci alarmują, że szpitale zaczną oszczędzać i pacjentom będą wszczepiane soczewki bardzo niskiej jakości. Tym bardziej, że nie ma standardów i norm dotyczących operacji zaćmy. Poinformowała IAR.

W tym roku to już druga obniżka wyceny zabiegu usunięcia zaćmy. Od stycznia cena spadła o 20 procent.

Nie zaobserwowaliśmy spadku cen materiałów używanych przy zabiegach zaćmy, więc ciężko szukać przyczyn obniżania cen operacji – mówi Adam Sandauer. Przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów „Primum non nocere”, zastanawia się skąd pochodzą pieniądze.

Obniżenie cen za zabiegi okulistyczne, za zabiegi usunięcia zaćmy, to jest po prostu szukanie środków dla onkologii. Dobrze, że chcemy ułatwiać leczenie ludziom ze schorzeniami nowotworowymi, natomiast nie może się to odbywać kosztem innych chorych. Przecież w Polsce nie było żadnej obniżki cen materiałów do operacji, materiałów chirurgicznych i nie ma powodu, żeby ceny za zabiegi okulistyczne miały być tańsze. Myślę, że to wszystko jest po to, żeby onkologia miała więcej środków. Środków trzeba dać więcej z zewnątrz a nie zabierać innym – zaznacza Adam Sandauer.

Tymczasem; jeszcze tylko miesiąc można się udać do okulisty lub dermatologa bez skierowania. Od stycznia do tych specjalistów będzie można zapisać się tylko ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu.

Przewiduje to nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Od nowego roku bez skierowania nadal będzie można zapisać się na wizytę do ginekologa, onkologa, psychiatry, wenerologa czy stomatologa.


TV Trwam News/RIRM

drukuj