Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci obejmą funkcje w siedem dni po ogłoszeniu wyników

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wyłonieni w niedzielę w II turze wyborów obejmą swoje funkcje z chwilą złożenia ślubowania na sesjach rad. Powinny one zostać zwołane w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia przez PKW zbiorczych wyników na obszarze kraju.

W tegorocznych wyborach samorządowych wybraliśmy blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów odbyła się w niedzielę w 890 gminach. Wyborcy wybierali spośród dwóch kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy w pierwszej turze uzyskali najlepszy wynik.

Z badania exit polls przeprowadzonego na zlecenie kilku stacji TV wynika, że w dotychczasowa prezydent stolicy otrzymała 56,8 proc głosów. Jacka Sasina z PiSu poprało 43,2 proc. głosujących.

Kandydat PiS odnosząc się do sondażu powiedział, że było blisko, żeby Warszawa była rządzona lepiej. Zapowiedział, że nie wycofuje się z walki o Warszawę.

– Jestem przekonany ,że gdyby do tych wyborów poszło więcej warszawiaków, to ta zmiana by nastąpiła. Ale cóż. Jest jak jest. Nie kończy się ta walka. Dzisiaj coś się zaczyna. Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła w tej kampanii wyborczej wiele obietnic. To są kolejne obietnice, które były składane 8 lat temu, 4 lata temu, teraz zostały powtórzone, również pojawiło się wiele nowych obietnic. Będziemy patrzeć na ręce. Będziemy pilnować, żeby te obietnice zostały spełnione. Nie wycofujemy się z walki o Warszawę. Ta kampania wyborcza, te wybory spowodowały, ze w Warszawie powstał szeroki front ludzi, którzy chcą, aby Warszawa była lepsza –  powiedział Jacek Sasin.

Zwycięstwa: Tadeusza Truskolaskiego w Białymstoku, Pawła Adamowicza w Gdańsku, Jacka Jaśkowiaka w Poznaniu, Marcina Krupy w Katowicach, Jacka Majchrowskiego w Krakowie i Rafała Dutkiewicza we Wrocławiu – to rozstrzygnięcia zakończonej w niedzielę II tury wyborów samorządowych. Informacje podały Miejskie Komisje Wyborcze w całym kraju.
W pozostałych miastach wojewódzkich wyścig o fotel prezydenta miasta wygrali m.in. Arkadiusz Wiśniewski w Opolu, Piotr Krzystek w Szczecinie, Rafał Bruski w Bydgoszczy oraz Piotr Grzymowicz w Olsztynie. Kontrowersję budzi wybór na gospodarza Słupska kandydata Twojego Ruchu Roberta Biedronia.

W Białymstoku Tadeusz Truskolaski pokonał w II turze wyborów przedstawiciela PiS Jana Dobrzyńskiego. Urzędujący prezydent uzyskał 63,76 proc. głosów. Jego kontrkandydat mógł pochwalić się poparciem 36,24 proc.
Mieszkańcy Gdańska na kolejną kadencję wybrali Pawła Adamowicza z PO (61,25 proc.). Do ciekawego pojedynku doszło w Poznaniu, gdzie po 16 latach status gospodarza miasta utracił Ryszard Grobelny. W fotelu prezydenta usiądzie Jacek Jaśkowiak z Platformy Obywatelskiej, uzyskując niemal 60 proc. poparcia. W I turze minimalnie lepszym wynikiem mógł się pochwalić Grobelny.

W Katowicach zdecydowanym zwycięzcą okazał się dotychczasowy wiceprezydent Marcin Krupa. Na przeszło 70 proc. wynik znacząco wpłynęło poparcie ustępującego po 16 latach Piotra Uszoka. Mieszkańcy Krakowa na czwartą kadencję wybrali Jacka Majchrowskiego (58,77 proc.), który pokonał w II turze Marka Lasotę z PiS (41,23 proc.). Wyścig o fotel prezydenta Wrocławia zwyciężył popierany przez PO Rafał Dutkiewicz (54,72 proc.). Na minimalnie niższe poparcie mogła liczyć przedstawicielka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka.

Wójt, burmistrz i prezydent miasta stanowią organy wykonawcze gminy. Wójt stoi na czele gmin wiejskich; burmistrz – miast do 100 tys. mieszkańców; prezydent – powyżej 100 tys. mieszkańców lub w miastach, w których przed wejściem w życie ustawy o samorządzie rządził prezydent. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci powinni mieć poparcie w radzie, ponieważ kandydatów na te stanowiska w wyborach mogą zgłosić jedynie te komitety, które zarejestrowały kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów w danej gminie.

Objęcie obowiązków przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nastąpi z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania o następującej treści: „Obejmując urząd wójta (burmistrza, prezydenta) gminy (miasta), uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy (miasta)”. Ślubowanie – jak mówi ustawa o samorządzie gminnym – może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Wyłonieni w drugiej turze wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast złożą ślubowanie na sesji zwołanej w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia przez PKW zbiorczych wyników na obszarze kraju. Jeżeli sesja zwołana w tym trybie nie odbędzie się, wójt złoży ślubowanie przed właściwym terytorialnie komisarzem wyborczym.

Od momentu złożenia ślubowania wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą objąć funkcje i wypełniać obowiązki.

W niedzielę w drugiej turze wybierani byli prezydenci 11 miast wojewódzkich: Warszawy, Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Katowic, Olsztyna, Opola, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Głosowanie 16 listopada było rozstrzygające w sześciu miastach: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie i Toruniu, co oznacza, że ich nowo wybrani prezydenci powinni złożyć ślubowanie na pierwszej sesji rad, razem z radnymi.

Wójt (burmistrz, prezydent) – jak wskazuje ustawa – kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz; wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa. Do zadań wójta należy w szczególności: przygotowywanie projektów uchwał rady gminy, opracowywanie programów rozwoju w trybie określonym w przepisach o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, określanie sposobu wykonywania uchwał, gospodarowanie mieniem komunalnym, wykonywanie budżetu, zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. W realizacji zadań własnych gminy podlega wyłącznie radzie.

W drodze zarządzenia wójt powołuje oraz odwołuje swojego zastępcę lub zastępców i określa ich liczbę. Zgodnie z ustawą liczba zastępców wójta nie może być większa niż jeden w gminach do 20 tys. mieszkańców, dwóch w gminach do 100 tys. mieszkańców, trzech w gminach do 200 tys. mieszkańców, czterech w gminach powyżej 200 tys. mieszkańców.

Wójt opracowuje też plan operacyjny ochrony przed powodzią oraz ogłasza i odwołuje pogotowie i alarm przeciwpowodziowy. Jeżeli w inny sposób nie można usunąć bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia ludzi lub dla mienia, wójt może zarządzić ewakuację z obszarów bezpośrednio zagrożonych. Wójt wykonuje zadania przy pomocy urzędu gminy, którego jest kierownikiem.


TV Trwam News/RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl