Tusk oficjalnie obejmie dziś funkcję szefa RE

Były polski premier Donald Tusk obejmie dziś oficjalnie funkcję szefa Rady Europejskiej, skupiającej przywódców państw UE. Tusk przejmie fotel po Belgu, Hermanie Van Rompuy’u, który stał na czele Wspólnoty od 2009 roku. Nie zaplanowano uroczystości z udziałem mediów.

Do zadań Donalda Tuska jako szefa RE należeć będzie przewodniczenie w ciągu roku kilku szczytom UE i strefy euro. Ponadto będzie reprezentował UE na zewnątrz.

Poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący KP PiS ocenia, że Donald Tusk niewątpliwie  odniósł sukces osobisty i materialny. Jednocześnie, Błaszczak nie przypuszcza, by szły za tym korzyści dla Polski.

– Dlatego, że po 7 latach rządów koalicji PO-PSL państwo polskie zostało pozostawione przez Donalda Tuska w fatalnym stanie. Służba zdrowia jest rozbita, ludzie latami czekają w kolejce do szpitala, brak pracy, wysokie bezrobocie, młodzi ludzie są skazani na emigrację za chlebem. Ale będziemy stawiać warunki Donaldowi Tuskowi tak, żeby w KE i w Radzie UE pamiętał o sprawach polskich. Czy będzie to robił? Wątpię, ale to nie zwalnia nas z obowiązku domagania się, żeby Donald Tusk reprezentował Polskę w UE – powiedział PiS Mariusz Błaszczak.

Donald Tusk będzie zarabiał prawie 300 tysięcy euro rocznie, czyli ponad 1,2 mln złotych. Dochodzi do tego także prawo do emerytury – za każdy rok były szef PO dostanie ponad 4 procent uposażenia. Ponadto Tuskowi będą przysługiwały różnego rodzaju dodatki (tj. reprezentacyjny, rodzinny, oraz przesiedleńczy, na początek w wysokości 50 tysięcy euro).

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl