fot. PAP/EPA

Czeka nas twardy Brexit?

W dalszym ciągu nie ma porozumienia w sprawie Brexitu. Dziś w tej sprawie będą rozmawiać przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May.

Do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej został nieco ponad miesiąc. Wielka Brytania ma opuścić Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.

– Jestem pewna, że dotrzymam terminu Brexitu, to właśnie zamierzam zrobić dla brytyjskiej opinii publicznej deklarowała niedawno Theresa May.

Brytyjski parlament nie chce się jednak zgodzić na warunki umowy brexitowej wynegocjowane z krajami UE. Coraz bardziej realnym staje się zatem scenariusz – tzw. twardego Brexitu – czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. To jednak miałoby fatalne skutki dla brytyjskiej i unijnej gospodarki. Bowiem przez backstop Zjednoczone Królestwo musiałoby zostać w unii celnej i w elementach wspólnego rynku. Wszystko po to, aby nie dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy pomiędzy Irlandią Płn. a pozostającą w Unii Europejskiej Irlandią.

TV Trwam News/RIRM

drukuj