fot. PAP/Radek Pietruszka

Delegacja Komisji Weneckiej w Polsce. Jej wizyta ma charakter nieoficjalny

Na wniosek marszałka Senatu do Polski przyjechali dziś przedstawiciele Komisji Weneckiej. Problem jednak w tym, że marszałek Senatu nie ma kompetencji do wystosowania takiego zaproszenia. Wizyta delegacji ma więc w świetle prawa charakter nieoficjalny. Wątpliwości prawne budzi także cel wizyty. Przedstawiciele Komisji zostali bowiem zaproszeni w celu opiniowania ustaw sądowych, które dopiero są procedowane w parlamencie.

– To spotkanie można uznać jako element trwającego procesu legislacyjnego, jak też element polityki zagranicznej państwa, skoro jest kontakt z instytucją zewnętrzną, z instytucją Rady Europy, z Komisją Wenecką. To budzi nasze prawne wątpliwości – podkreśla wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Chodzi o to, że marszałek Senatu nie miał prawa zaprosić Komisji Weneckiej do Polski. W świetle konstytucji nie ma on bowiem prawa do prowadzenia polityki zagranicznej.

– Polskę na zewnątrz reprezentują prezydent i rząd przez ministra spraw zagranicznych i tylko te organy mogą zaprosić obcy w imieniu polskiego państwa organ, jakim jest Komisja Wenecka. W tym sensie doszło do nadużycia ze strony pana marszałka Senatu – zauważa minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Komisja Wenecka działająca pod egidą Rady Europy ma ściśle określone kompetencje.

– Te kompetencje może wykonywać, ale nie może ich wykonywać w konflikcie do prawa krajowego, do polskiej konstytucji. Polska konstytucja definiuje jasno, kto jest autorem polskiej polityki zagranicznej. Nie jest to marszałek Senatu – mówi Szymon Szynkowski vel Sęk.

Inna kwestia to to, kto wchodzi w skład Komisji Weneckiej – zwraca uwagę prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

– Proszę pamiętać, że w skład Komisji Weneckiej wchodzą przedstawiciele takich wspaniałych demokracji jak Rosja czy Białoruś, więc opinie wydawane przez KW także przez ten pryzmat należy oceniać i w tym wypadku nie można ich brać pod uwagę – wskazuje Bogdan Święczkowski.

Polskie władze są przekonane, że nowelizacja ustaw sądowych jest zgodna z polskim i europejskim prawem.

– Mamy mnóstwo poważnych argumentów, które w sposób oczywisty pokazują, że racja jest po stronie tych, którzy chcą reform w sądownictwie i my tych ludzi reprezentujemy, mając mandat demokratyczny do tego – wskazuje Zbigniew Ziobro.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl