fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Szydło: opozycja naciska KW ws. Trybunału Konstytucyjnego

Komisja Wenecka jest politycznie naciskana przez polityków opozycji, którzy nie mają pomysłu na własne funkcjonowanie – powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się do zapowiedzi Komisji ws. przeanalizowania nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. 

Ustawa, oparta na propozycji Prawa i Sprawiedliwości, została uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm, teraz zajmie się nią Senat.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że proces legislacyjny dotyczący ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wciąż trwa. Dodała, że Polska sama poradzi sobie ze swymi sprawami.

– Na tym etapie można powiedzieć, że jest czymś niezrozumiałym, iż nagle oto zaczyna się pojawiać wola wydania opinii nad aktem, który jeszcze nie został przyjęty i nie został uchwalony. Jeżeli wsłuchiwać się w głosy polityków opozycji – szczególnie Platformy Obywatelskiej – którzy bardzo ochoczo odnoszą się do tych informacji, i kiedy ta aktywność polityków opozycji (zwłaszcza PO) jest teraz tak ogromna, to można odnieść wrażenie, że niestety Komisja Wenecka jest politycznie naciskana przez tych polityków opozycji, którzy nie mają innego pomysłu na programy dla Polski, nie zajmują się sprawami, na które oczekują Polacy – komentowała premier.

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy. W poniedziałek rzecznik Rady poinformował, że prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia gotowa będzie wstępna opinia Komisji Weneckiej nt. nowej ustawy o TK. Wyjaśnił, że eksperci KW czekają na tłumaczenie tekstu ustawy.

RIRM

drukuj