fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Debata nt. Funduszu Odbudowy

Trwają konsultacje rządu z samorządami w sprawie wykorzystania unijnych środków dla gospodarki. Tymczasem opozycja przeprowadziła własne wysłuchanie publiczne w sprawie Funduszu Odbudowy. Zarzuca rządowi upolitycznianie pomocy i stawia warunki, pod jakimi poprze Fundusz.

Aby unijny Fundusz Odbudowy został uruchomiony, parlamenty państw członkowskich muszą ratyfikować krajowe plany odbudowy. Swój sprzeciw wobec Funduszu wciąż podtrzymuje Solidarna Polska.

– Decyzja o uwspólnotowieniu długu jest decyzją oznaczającą, że Polska zobowiązuje się w przyszłości zapłacić za długi innych krajów, np. za długi Grecji, jeśli nie będzie ich spłacać – zauważył Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości.

Koalicjant Prawa i Sprawiedliwości proponuje opracowanie własnej pomocy.

– Potrzebny jest polski, krajowy, suwerenny program, oparty o realne polskie potrzeby – wskazał Janusz Kowalski, poseł SP.

Polityk nie powiedział, skąd miałyby pochodzić pieniądze na własny program. Rząd liczy, że Fundusz Odbudowy poprze opozycja. Ta jednak stawia warunki. Według Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ludowcy nie zawahają się zagłosować przeciwko Funduszowi.

– Jeśli nie będą spełnione warunki rozmowy, współpracy z samorządem, 10-procentowej pomocy dla rolnictwa i kilku innych warunków, które stawiają inne kluby opozycyjne. Dlaczego? Bo można wrócić z ratyfikacją po dwóch-trzech dniach – mówił na antenie TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL-u przewodniczył zorganizowanemu przez opozycję wysłuchaniu publicznemu na temat Funduszu Odbudowy. O warunkach, jakie stawia rządowi Platforma Obywatelska, mówił po spotkaniu szef partii Borys Budka.

– Przynajmniej 40 proc. środków wydatkowanych z poziomu samorządu.  Co bardzo ważne – udział komisji wspólnej rządu i samorządu do zaakceptowania planu odbudowy – oznajmił szef PO.

Ponadto opozycja oczekuje debaty w parlamencie na temat planu. Pomimo zastrzeżeń fundusz poprze koło poselskie Polska 2050.

– Fundusz Odbudowy jest pragmatycznie dobry i my za tym pragmatycznie zagłosujemy – oświadczył Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że trwają rządowe konsultacje dotyczące Krajowego Planu Odbudowy z udziałem samorządów i organizacji pozarządowych.

– Liczę na to, że opozycja dostrzeże walory planu i nie będzie stosowała strategii „im gorzej, tym lepiej” albo „na złość babci odmrożę sobie uszy” – powiedział szef rządu.

W środę natomiast odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie Krajowego  Planu Odbudowy, które dotyczyło wydatkowania środków na zdrowie.

– Pandemia pokazała też braki, problemy, nieprzygotowanie w wielu segmentach. (…) Mamy gigantyczny problem, który może być rozwiązywany w skokach dekad – to jest zasób kadry medycznej – podkreślił wiceminister rozwoju Waldemar Buda.

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich obawia się kierowania środków głównie do szpitali specjalistycznych.

– W bardzo niewielkim stopniu dotyczyć będą szpitali lokalnych i po części regionalnych – wskazał Marek Wójcik.

Na m.in. poprawę infrastruktury leczniczej, cyfryzację systemu zdrowia i finansowanie zaplecza dydaktycznego uczelni trafi 4 mld 300 mln euro. Jak zauważył wiceminister rozwoju Robert Tomanek, środki zasilą projekty wskazane przez władze wojewódzkie.

– Bardzo wielką rolę odgrywa na etapie konsultacji samorząd terytorialny i na etapie realizacji będzie również bardzo potrzebny – zwrócił uwagę Robert Tomanek.

Bartosz Brzyski, politolog, wspomniał, że jest duża presja ze strony państw unijnych na szybkie uruchomienie Funduszu Odbudowy. Rząd pójdzie na pewne ustępstwa.

– Opozycji nadal będzie bliżej stanowiska premiera i głosowania za poparciem tych reform. Odrzucenie programów przez Brukselę zostanie źle odebrane – ocenił Bartosz Brzyski.

W ramach unijnej pomocy Polska może otrzymać 23 mld euro w formie dotacji i 34 mld euro w formie pożyczek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl