fot. pixabay.com

Debata nad unijnym budżetem

Unijny budżet na lata 2021-2027 oraz Europejski Fundusz Odbudowy to kluczowe kwestie, jakimi zajmą się liderzy państw Wspólnoty podczas piątkowego szczytu w Brukseli.  

W piątek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej poświęcony negocjacjom budżetowym na lata 2021-2027.

– Obecny budżet Unii Europejskiej jest bezprecedensowym wydarzeniem w ogóle w historii tej organizacji, ponieważ przewiduje coś, co się nazywa umownie Funduszem odbudowy – powiedział prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

Zgodnie z propozycją szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela, na odbudowę po epidemii koronawirusa ma zostać przeznaczone 750 mld euro, a unijny budżet na kolejne 7 lat ma przekroczyć bilion euro.

Polska także ma szanse skorzystać z tej pomocy – podkreślił ekonomista.

– Te środki, które są przeznaczone dla naszego kraju są proporcjonalnie bardzo wysokie. Jesteśmy w pierwszej trójce państw, które mają skorzystać z tych środków, które są przeznaczone na program odbudowy – dodał profesor.

Jednak metody przekazania środków do poszczególnych państw Wspólnoty są jeszcze niedopracowane. Mówi się o możliwości powiązania funduszy z praworządnością.

– Jeżeli do owych działań wkroczy ten element wartościujący, polegający na tym, że będzie się poszczególnym krajom wystawiało swoiste cenzurki, co do kryterium bardzo ogólnego i bardzo trudnego w kwantyfikacji przestrzegania tego, co nazywamy praworządnością, to może to zrodzić spory, które nawet częściowo mogą zniweczyć skutki tego planu – zwrócił uwagę prof. Witold Modzelewski.

Polityka przekazywania środków unijnych powinna być zbudowana na kryteriach, jak najbardziej obiektywnych.

– Jeżeli polityka finansowa będzie budowana i kształtowana na podstawie kryteriów mierzalnych, to będzie to dobra polityka finansowa. Będzie mniej niepotrzebnych sporów, bo dzisiaj najważniejsze jest to, żebyśmy wyszli z tego „dołka”. Wyszli nie tylko jako Polska, bo dla nas to jest bardzo ważne i najważniejsze, ale przede wszystkim jako Wspólnota – akcentował prof. Witold Modzelewski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl