fot. twitter.com

Czekają nas zmiany w Konstytucji RP?

Sejm rozpoczął w czwartek prace nad zmianami w konstytucji. Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada zmianę zapisów o limicie zadłużenia publicznego, a także umożliwia wywłaszczenie rosyjskich oligarchów.

Projekt zmian w konstytucji ma umożliwić konfiskatę rosyjskiego majątku. Zajęte środki mają być przeznaczone na rzecz Ukraińców i odbudowy ich kraju.

– To są zmiany, które nie mają barw politycznych. One mają uderzyć w państwo-agresora – mówił minister Łukasz Schreiber.

Druga zmiana w konstytucji dotyczy wyłączenia wydatków na obronność z długu publicznego.

– Już teraz Siły Zbrojne RP potrzebują dużych środków na wzmocnienie potencjału nie tylko obronnego, ale i odstraszającego – wskazał poseł Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Michał Jach podkreślał, że Polskę stać na wprowadzenie takich rozwiązań. Pozwala na to sytuacja finansów publicznych. Nasz kraj pod względem zadłużenia plasuje się na 11. miejscu krajów w Europie. Nasze zadłużenie sięga obecnie 56 proc. PKB. Średnia unijna to 91 proc., a w strefie euro 99 proc. PKB. Te argumenty nie przekonały opozycji.

– Nie zmienia się konstytucji z wrogami konstytucji – mówił poseł Marcin Kulasek z Lewicy.

Konfederacja i Polska 2050 ostro skrytykowały wyłączenie wydatków na obronność z długu publicznego.

– To nie jest ustawa o pieniądzach na armię. To kolejny PiS-owski skok na kasę – zaznaczył poseł Robert Winnicki z Konfederacji.

– Nie możemy wam pozwolić na bezpodstawne i bezrefleksyjne zadłużenie Polski. Kiedy przyjdą wrogowie i staną u naszych bram, to nie będzie z czego finansować obrony – wskazał poseł Mirosław Suchoń z Polski 2050.

Zmian w konstytucji nie poprą KO i Polskie Stronnictwo Ludowe. Posłowie Paweł Bejda i Robert Kropiwnicki przywoływali swoje wcześniejsze partyjne projekty.

– Zanim zostanie zmieniona konstytucja, powinna nastąpić nowelizacja Ustawy o obronie Ojczyzny, która byłaby zgodna z propozycją poprawki zapewniającą polskim zakładom zbrojeniowym miliardowe inwestycje w rozwój, którą złożyło PSL – mówił poseł Paweł Bejda z PSL.

– Jeżeli chcecie dokonać przepadku mienia rosyjskiego w Polsce, wykonajcie nasz projekt ustawy. Oczywiście musi to zrobić sąd. Do tego potrzebny jest wniosek prokuratora. Przedłożyliśmy konkretne projekty zmian w Kodeksie postępowania cywilnego – wskazywał poseł Robert Kropiwnicki z KO.

Ustawowych rozwiązań domaga się też Porozumienie.

– Większe wydatki na armię i bezpieczeństwo powinny znaleźć się w budżecie, ale bez zmian w konstytucji – podkreślił poseł Stanisław Bukowiec.

Za dalszymi pracami na projektem, oprócz PiS-u, opowiedzieli się jedynie posłowie Kukiz’15.

– Wobec zagrożenia bezpieczeństwa ojczyzny, nas samych i naszych rodzin jesteśmy zobowiązani do podejmowania nadzwyczajnych kroków. Stąd apel do wszystkich posłów o schowanie ambicji partyjnych  i sporów politycznych na okres znacznie spokojniejszy – apelował poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

Aby dokonać zmian w konstytucji, potrzeba co najmniej 2/3 głosów w Sejmie oraz bezwzględnej większości głosów w Senacie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl